سخن مدیریت رایاکنکور با شما : رایاکنکور اولین سیستم پیشرفته در راستای مشاوره تحصیلی و کنکور های سراسری میباشد.
021-66176638 تلفن پشتیبانی 24 ساعته
شما در این مکان هستید :
7 تا 10 روز مانده به کنکور ...
1212
7 تا 10 روز مانده به کنکور ...

7 تا  10 روز مانده به کنکور....

یک هفته قبل از آزمون کنکور، یکی از مهم‌ترین پروسه‌های تحصیلی شما داوطلبین عزیز می‌باشد. به نظر بنده می‌توان اسم آن را " هفته جمع‌بندی طلایی کنکور" نام گذاشت. در این هفته اگر بدانید چگونه بایستی در جهت موفقیت قدم بردارید قطعاً از سایر رقیبان خود جلو خواهید افتاد. نظر افراد مختلف در این برهه متفاوت می‌باشد ولی نکات زیر از مطالعه‌های گسترده بنده و تجربه سال‌ها تلاش در راستای موفقیت دانش‌آموزان کنکوری و همچنین مشورت با رتبه‌های برتر کنکور می‌باشد که با عمل به آن‌ها قطعاً شرایط بهتری نسبت به سایرین خواهید داشت.

 • هفته های پایانی مانده به کنکور از دو نظر بسیار حائز اهمیت است :
 1. از لحاظ روحی، روانی و سلامت جسمانی.
 2. از نظر روش جمع‌بندی مطالب درسی و کارهای تکنیکی که باید انجام داد.

بسیاری از داوطلبان در 7 تا 10 روز مانده به کنکور دچار استرس و نگرانی‌هایی می‌شوند که هیچ‌گاه مانند آن را در تمام دوران تحصیل خود تجربه نکرده‌اند. در این میان سه مورد می‌تواند مؤثر واقع شود :

 • واکنش‌ها و رفتار والدین و خانواده با داوطلب.
 • راهنمایی‌ها و صحبت‌های مشاور که بسیار تأثیرگذار است.
 • مدیریت داوطلب بر فکر و ذهن خود که آن نیز با راهکارهای مشاورتان می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد.

در این روزها کنترل اعصاب و حفظ آرامش بسیار مهم است. بر همین اساس کارهایی که داوطلب باید انجام دهد به دو دسته تقسیم می شوند :

الف) راهکارهای غیردرسی               

ب) راهکارهای درسی                                  

که در زیر هر کدام را به تفصیل شرح داده ایم :

الف) راهکارهای غیر‌درسی

 • حتماً باید آرامش روانی خود را حفظ کنید. به هیچ‌وجه به نتیجه و رتبه کنکور خود فکر نکنید. شما تلاش خود را انجام داده‌اید و حال زمان آن است که ثمره‌ی آن را ببینید و نتیجه گرفتن میسر نیست مگر با داشتن آرامش و اعتماد به نفس.
 • سعی کنید از دو هفته قبل از کنکور شرایط خواب و بیداری خود را هر روز تمرین کنید. به این صورت که ساعتی که برای خوابیدن و بیدار شدن در شب و روز کنکور مد نظر دارید را دو هفته قبل از کنکور حتماً در همان ساعت بخوابید و بیدار شوید.
 • سعی کنید از دو هفته مانده به کنکور هر روز صبح از ساعت 8 تا 12:10 به طور مداوم و بدون استراحت بین سانس های مطالعه، به خواندن بپردازید تا جسم و ذهنتان به شرایط آزمون‌دادن عادت کند. این کار باعث می‌شود تا در جلسه کنکور راحت‌تر و مسلط‌تر و با تمرکز و انرژی بالا 4 ساعت زمان آزمون را سپری کنید.
 • انجام فعالیت ورزشی به صورت فعالیت متعادل و متعارف در هفته های پایانی بسیار مهم و ضروری است. می توانید هر روز 40 دقیقه را به فعالیت ورزشی بپردازید؛ 20 دقیقه را صبح و 20 دقیقه را در عصر به ورزش کردن مشغول شوید. این کار دو مزیت دارد؛ اول اینکه خستگی ناشی از انجام ورزش باعث می شود شب بهتر بخوابید.

دوم اینکه ورزش کردن تعادل یونی خون را باعث می‌شود که موجب ایجاد آرامش در شما می‌گردد.

 • عدم ارتباط و هم صحبتی با کنکوری‌های دیگر و دوستان و نیز اطرافیانی که موجب ایجاد انرژی منفی و نگرانی در شما می‌شود. پس به طور کلی با افرادی که انرژی منفی به شما می‌دهند، ارتباط برقرار نکنید.
 • از لحاظ تغذیه ای : به طور منظم صبحانه بخورید. از مواد غذایی مثل نان، کرده، مربا، عسل و چای شیرین در وعده صبحانه خود استفاده کنید.
 • مراقب حفظ سلامت جسمی و روحی خود باشید و خود را در معرض بیماری های مسری قرار ندهید.

     ب) راهکارهای ‌درسی                              

 • مطالعه مطلب جدید ممنوع!!!

در مطالب مربوط به قسمت مرور که در همین سایت قرار گرفته است، گفته شده بود که مطالب بعد از 24 ساعت تنها 20 درصد، در ذهنتان باقی می‌ماند. حال اگر اختصاصی باشد نیازمند تست‌های تکمیلی زیاد و اگر عمومی باشد بایستی ضمن مرور مطالب، چند دور هم مورد مطالعه و تست‌زنی قرار بگیرد.در نتیجه هفته آخر وقت یادگیری مطالب جدید نیست.

 • تورق سریع منابع

تورق(ورق زدن) جزوه‌ها، خلاصه نویسی‌ها، حاشیه نویسی‌ها، برجسته‌سازی‌ها و ... به‌طوری که یکبار هر آنچه در طول سال خوانده‌اید از جلوی چشمانتان بگذرد. این موضوع باعث ایجاد آرامش در فرد می‌شود. ترجیحا تورق منابع به تفکیک درس‌ها باشد. مثلا همه چیز در باره دینی.

مرور کردن را در این هفته جدی بگیرید! چون نام این هفته ((جمع‌بندی طلایی))می‌باشد. قطعاً اگر طبق توصیه‌های مشاوران و برنامه‌ریزی آن‌ها عمل کرده باشید، برای تمام درس‌ها خلاصه‌نویسی‌های مهم و فلش‌کارت‌هایی برای واژگان زبان، ادبیات و تاریخ ادبیات فراهم کرده‌اید.

همچنین از ارزشمندترین منابع جمع‌بندی، دفتر تحلیل آزمون است که پر از نکات مهم و راه حل‌هایی طلایی تست‌ها می‌باشد. از طرفی اگر طبق توصیه‌های مشاوران رایاعمل کرده باشیدتست‌های سه ستاره ( تست‌هایی که سه بار آن‌ها را غلط زده‌اید ) که از اول سال تا به حال در کتاب‌های تستی مختلف از آزمون‌های سراسری علامت زده‌اید، می‌تواندبهترین منبع برای تست زدن در این دوران برای شما باشد.

پس بایستی در این دوران درس‌هایی مانند ادبیات، زبان، عربی، دین و زندگی، زیست‌شناسی و حفظیات شیمی از رشته‌های ریاضی و تجربی و دروس حفظی انسانی از روی کتاب درسی و خلاصه‌ها خوانده شود و مرور انجام بگیرد. در درس‌هایی همچون ریاضی، فیزیک، محاسبات شیمی نیازمند تست‌های تکمیلی و مروری هستید. به‌همین‌علّت برای این درس‌ها از گنجینه و تست‌های سه ستاره، راه‌حل‌های دفتر تحلیل آزمون و در نهایت تست‌هایی که در آزمون به هر علّتی اشتباه زده‌اید، برای مرور استفاده کنید.

 • پیشنهاد می‌شود در اول هفته یک آزمون سراسری که تا به حال نزده‌اید را از خود امتحان بگیرید.

 مشاوران متخصص رایا به شما پیشنهاد می‌کنند که دراول هفته یک آزمون سراسری با همان فرم و زمان کنکور سراسری از خود بگیرید (ترجیحا جمعه قبل از آزمون )و درنهایت نیازی به درصدگیری نمی‌باشد. کافیست ضمن حفظ آرامش و اعتماد به نفس تنها به تحلیل آزمون بپردازید.

در طول هفته دیگر نیازی به گرفتن آزمون ندارید. همچنین اگر تست‌های مروریخود را می‌زنید نیازی به درصدگیری نمی‌باشد زیرا هدف این تست‌ها مرور کردن و یادآوری مطالب و جمع‌بندی آن‌ها است.درصدگیری و مقایسه خود با دیگران فقط ایجاد استرس و اضطراب خواهد کرد.

 • 10 الی 13ساعت مطالعه کنید.

بعضی از دانش آموزانهفته آخرساعت مطالعه خود را کاهش می‌دهند که این خوشایند نیست. سعی کنید ساعت مطالعه خود را برروی 10 تا 13 نگه دارید تا بتوانید به‌طور کامل درس‌ها را جمع‌بندی کنید. علاوه بر این هرگز ساعت خواب خود را کاهش ندهید. ( 8 ساعت خواب کافی می باشد. )

 • تمرکز کنید و حواستان به اولویت‌بندی درس‌ها باشد!

هفته آخر، هفته‌ای ست که شما علاوه بر درس خواندن (مرور تست)، بایستی استراحت کافی داشته باشید و تمرکز و آرامش خود را نیز افزایش دهید. از طرفی حواستان به اولویّت‌بندی درس‌ها باشد. این هفته درس‌های عمومی به‌علّت فرار بودن مطالب، در اولویت مطالعه قرار دارند.در میان آن درس‌ها، درس‌هایی که در آن‌ها ضعف بیشتری دارید، ارجع تر می‌باشند. سپس دروس اختصاصی در مرحله بعد قرار گرفته و حتماً بایستی به تمام قسمت‌هایی که خوانده‌اید، مسلّط شوید. سعی کنید برنامه‌ریزی دقیق و منظّمی داشته باشید تا به تمام درس‌های خود برسید. برای این برنامه‌ریزی و خدمات مشابه هم می توانید از مشاوران زبده و متخصص گروه رایا استفاده کنید.

 • برای داوطلبان رشته تجربی درس زیست وشیمی و برای داوطلبان رشته ریاضی درس فیزیک اهمیّت فراوانی دارد.

یکی از توصیه‌هایی که ما به دانش‌آموزان خود داریم این است که دانش آموزان رشته تجربی هر روز در برنامه خود درس زیست و شیمی را قرار داده تا در آخر هفته به تسلّط کامل در آن رسیده باشند. زیرا این دو درس دارای سؤالات ترکیبی و نکات مهمی می‌باشند.

سعی کنید در این دو درس هم از مرور نکات خود و هم مرور نکات تست‌ها غافل نشوید. دانش‌آموزان رشته ریاضی نیز درس فیزیک را در مرور روزانه خود قرار دهند. زیرا این درس دارای مطالب و تست‌های نکته‌دار زیادی می‌باشد که با مرور تست‌های کنکور سراسری در این درس و نکات آن می‌توانید به خوبی نتیجه بگیرید .

عزیزان کنکوری سعی کنید هفته آخر را با تلاش بی وقفه و با نهایت آرامش و اعتماد به نفس فوق العاده خود سپری کنید تا موفقیت چشم‌گیری را در کنکور کسب کنید. مطمن باشید موفقیت بزرگی در انتظار شماست...

 

مشاهده نظرات (0)

نظر خود را درج کنید:

برای ثبت نظر ابتدا خود شوید.
تاکنون نظری ثبت نشده است !

با عضویت در سایت رایا کنکور و دریافت اعتبار اولیه می توانید از مشاوره رایگان تحصیلی برخوردار شوید ! عضویت در رایاکنکور تنها 1 دقیقه زمان می خواهد به آسانی و به راحتی هم اکنون عضو شوید

تبلیغات کلیکی توضیحات مربوط به تبلیغات

المپیاد

تاریخ ارسال : 1397/04/28

زمان شروع مطالعه برای کنکور

تاریخ ارسال : 1397/04/17

روش تحلیل آزمون و کارنامه

تاریخ ارسال : 1397/04/17

جعبه لایتنر

تاریخ ارسال : 1397/04/17

امتحانات نهایی

تاریخ ارسال : 1397/04/10

استرس در کنکور

تاریخ ارسال : 1397/03/23

7 تا 10 روز مانده به کنکور ...

تاریخ ارسال : 1397/03/30

توضیح و معرفی زیرگروه ها

تاریخ ارسال : 1397/04/24