سخن مدیریت رایاکنکور با شما : رایاکنکور اولین سیستم پیشرفته در راستای مشاوره تحصیلی و کنکور های سراسری میباشد.
021-66176638 تلفن پشتیبانی 24 ساعته
چالش‌هایی که در هنگام مطالعه با آن مواجه می‌شوید و راهکارهای آن ...
530
چالش‌هایی که در هنگام مطالعه با آن مواجه می‌شوید و راهکارهای آن ...

آفت‌های مطالعه

نه تنها برای دانش‌آموزان بلکه برای همه انسان‌ها مطالعه یک فعالیّت با تأثیرات مثبت در زندگی می‌باشد. طی تحقیقات انجام شده افرادی که مطالعه می‌کنند، زندگی با نشاط‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تری دارند و آستانه تحمل آن‌ها در بحث‌های گوناگون به مراتب بالاتر است، بازدهی مطالعه در یک بازه‌ی زمانی یکسان برای افراد متفاوت یکسان نیست.

در این بخش به موضوعاتی می‌پردازیم که بازدهی را بالا می‌برد. یادگیری مطالب به مطالعه زیاد نیست، چگونگی مطالعه مهم است. بعضی افراد با وجود اینکه ساعات طولانی را به درس خواندن اختصاص می‌دهند اما بازدهی مناسبی ندارند. در این بخش چند مورد که باعث کاهش بازدهی می‌شوند را توضیح می‌دهیم و راهکارهای آن را بیان می‌کنیم. 

 

  • نداشتن هدف:

هنگام مطالعه برای خودتان هدف مشخص کنید. نداشتن هدف انگیزه شما را کم می‌کند. شما با علاقه کمتری مطالعه می‌کنید و از ادامه مطالعه دلسرد می‌شوید. سعی کنید قبل از مطالعه هدف خود را از درس‌خواندن مشخص کنید.

 

نداشتن هدف

  • بدون برنامه مطالعه کردن:

باید بدانید که امروز چند ساعت باید مطالعه کنید و چه مباحثی را در چه بازه‌ی زمانی بخوانید در غیر این‌صورت دچار سردرگمی می‌شوید و خیلی زود خسته شده و از فعالیّت دست می‌کشید. حتما با کمک از مشاور یک برنامه منظم و دقیق تنظیم کنید تا شما را در رسیدن به هدف کمک و از سردر‌گمی و هدر رفتن زمان شما جلوگیری کند.  

  • مطالعه در حال راه رفتن:

تمرکز و انرژی دو عامل مهم در موفقیّت هستند. مطالعه در حال قدم زدن باعث می‌شود که تمرکز شما کم شود چون حواستان به راه رفتن است و مقداری از انرژی خود را صرف حرکت خود می‌کنید، به این دلیل به زودی خسته شده و دست از فعالیّت می‌کشید.

مطالعه در حال راه رفتن

 

  • استراحت را فراموش نکنید:

در بازه‌های زمانی بلند مدت مطالعه نکنید بعد از هر  60 تا 90  دقیقه مطالعه یک استراحت 15 دقیقه ای داشته باشید. این استراحت بازدهی ذهن را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود مطالب یاد گرفته را در ذهن خود دسته‌بندی کنید.

استراحت در هنگام مطالعه

 

  • حالت فیزیکی مطالعه:

خیلی‌ها عادت دارند در حالت درازکش درس بخوانند. در این حالت شخص دچار افت فشار شده و احساس خستگی و خواب آلودگی می‌کند. بهترین حالت مطالعه استفاده از میز و صندلی است چون بیشترین خون رسانی به مغز انجام می‌گیرد.

 

حالت فیزیکی در هنگام مطالعه

  • به صورت پیوسته مطالعه کنید:

 سعی کنید هر روز مطالعه داشته باشید، مطالب را باید به‌صورت پیوسته و مرحله‌ای یاد بگیرید. وقفه های یک یا چند روزه در مطالعه باعث کاهش سطح یادگیری و فراموش شدن مطالب ذخیره شده در ذهنتان می‌شود.

 

  • بلند خواندن مطالب:

بلند خوانی در بعضی مواقع مؤثر است اما به‌صورت مدام باعث کاهش ساعات مطالعه می‌شود. توصیه می‌شود مطالبی که در یادگیری آن‌ها مشکل دارید را با صدای بلند بخوانید، چون اولویّت تمرکز روی بخش شنیداری است حتما در یادگیری شما مؤثر می‌باشد. اما استفاده مداوم از این روش به علّت استفاده هم زمان از دو حس بینایی و شنیداری باعث تحلیل رفتن انرژی شما می‌شودو خیلی زود احساس خستگی می‌کنید.

 

  • کند‌خوانی:

یک افت مهم در مطالعه است و افرادی که این مشکل را دارند، بیشتر اوقات فکر می‌کنند که از رقیب‌های خود جا مانده‌اند و برای یک مطلب ساده گاهاً ساعت ها وقت خود را هدر می‌دهند. تحلیل رفتن انرژی ، هدر دادن زمان، بی حوصلگی و کاهش سطح یادگیری از عواقب کندخوانی است.

 

  • عوامل کندخوانی:

مهم‌ترین علّت کندخوانی ترس و استرس از یاد نگرفتن مطالب است.

بعضی افراد بخاطر ضعف قدرت بینایی و تعدادی به خاطر رعایت نکردن اصول مطالعه دچار کندخوانی می‌شوند.

 

  • راهکارهای جلوگیری از کند خوانی :

1- عبارت خوانی:

سعی کنید به جای تمرکز بروی معنی کلمه، مفهوم عبارت را یاد بگیرید.

2- دست یا خودکار خودتان را روی مطلبی که مطالعه می‌کنید، بگذارید:

چشم‌های شما همیشه یک شیء متحرک در میدان دید را دنبال می‌کند. استفاده از نشانگر باعث می‌شود چشم‌های شما چند کلمه اطراف نشانه را هم بخواند و به طور ناخودآگاه شما به عبارت خوانی عادت می‌کنید و این ترفند سرعت مطالعه شما را می‌تواند تا 3 برابر افزایش دهد.

3- عدم تکرار مطالب: 

شاید خیلی وقت‌ها یک عبارت را چند بار مطالعه می‌کنید و مفهوم آن را درک نمی‌کنید .در این شرایط از تکرار آن دست بکشید و به خودتان بگویید در هنگام مرور آن را یاد می‌گیرم.

4- پرهیز از مکث‌های بیهوده: 

حتما ًبرایتان اتفاق افتاده که بدون دلیل در هنگام مطالعه حواستان پرت شده و چند لحظه به یک نقطه خیره شده‌اید یا به هر دلیلی در بین مطالعه وقفه ایجاد شده است، برای مقابله با کندخوانی از این وقفه‌ها پرهیز کنید.

5- محل مطالعه:

 فرآیند یادگیری در مکان‌های شلوغ و پرتردد به سختی صورت می‌گیرد. سعی کنید برای بازدهی بهتر یک مکان ساکت و کم تردد را برای مطالعه انتخاب کنید چون تمرکزتان برای یادگیری بیشتر است و به قول عامیانه حواستان پرت نمی‌شود.  مطالعه در مکان‌های ساکت را آنقدر تکرار کنید که یک حالت شرطی‌ شدن برایتان پیش بیاید و به محض قرار گرفتن در یک محیط ساکت ناخودآگاه به سراغ مطالعه بروید.

 

6- فاصله و زاویه چشم با کتاب: 

اکثر دانش‌آموزان به‌این موضوع توجّه نمی‌کنند و بعد از مدت کوتاهی مطالعه احساس خستگی و خواب آلودگی می‌کنند. فاصله چشم تا کتاب بین 30 تا 40 سانتی‌متر و زاویه دید 30 درجه می‌باشد تا چشم دیرتر خسته شود.

فاصله و زاویه چشم با کتاب در هنگام مطالعه

7- تغذیه مناسب: 

برای انجام هر فعالیّتی نیاز به مصرف انرژی می‌باشد. پس قبل از انجام فعالیّت باید انرژی را تأمین کنیم. در فصل امتحانات و مطالعه برای کنکور از غذاهای فسفردار، کلسیم‌دار، قندهای طبیعی و ویتامین‌ها بیشتر استفاده کنید.

 

تغذیه مناسب هنگام مطالعه

8- زمان مطالعه:

 طبق برنامه مطالعه کنید. بعضی از ساعات روز برای مطالعه مناسب نمی‌باشد مثلاً بعد از خوردن غذا شروع به مطالعه نکنید. چون بخش اعظمی از خون به دستگاه گوارش جهت هضم غذا اختصاص داده می‌شود و شخص احساس سنگینی و خواب آلودگی می‌کند. این زمان برای مطالعه مناسب نمی‌باشد.

 

9- نظم و ترتیب:

 قبل از مطالعه تمام وسایل مورد نیاز را فراهم کنید تا در حین مطالعه به دنبال خودکار یا دفتر خودتان نباشید. ذهن برای آماده شدن برای یادگیری نیاز به فرصت دارد، بنابراین بعد از چند دقیقه که ذهن شما آماده یادگیری است شما مجبور هستید برای تهیه وسایل  مطالعه را قطع کنید .

 

مشاهده نظرات (0)

نظر خود را درج کنید:

برای ثبت نظر ابتدا خود شوید.
تاکنون نظری ثبت نشده است !

با عضویت در سایت رایا کنکور و دریافت اعتبار اولیه می توانید از مشاوره رایگان تحصیلی برخوردار شوید ! عضویت در رایاکنکور تنها 1 دقیقه زمان می خواهد به آسانی و به راحتی هم اکنون عضو شوید

تبلیغات کلیکی توضیحات مربوط به تبلیغات