سخن مدیریت رایاکنکور با شما : رایاکنکور اولین سیستم پیشرفته در راستای مشاوره تحصیلی و کنکور های سراسری میباشد.
021-66176638 تلفن پشتیبانی 24 ساعته
بهترین منابع مطالعاتی برای کنکور ( درس شیمی) نظام جدید
2564
بهترین منابع مطالعاتی برای کنکور ( درس شیمی) نظام جدید

شیمی باقلوای دروس تخصصی!


بلاشک شیمی یکی از جذاب‌ترین و شیرین‌ترین درس‌های کنکور سراسری است. شیمی درسی است که هنگام مطالعه‌ی آن نه تنها خستگی و بی‌حوصله شدن معنی ندارد، بلکه برای رفع بی‌حالی و بی‌حوصلگی بسیار تجویز می‌شود! به بیان ساده‌تر:‌ شیمی، ریاضی یا فیزیک نیست؛ شیمی باقلوای دروس تخصصی کنکور است اصلاً شیمی را باید بعد از یک مطالعه طولانی و سنگین ریاضی خواند تا هر زنگاری را که ریاضی بر دل نشانده‌است با خود بشوید و ببرد!

اگر سری به درصد‌های رتبه‌های برتر کنکور سراسری بزنید، متوجه خواهید ‌شد که یکی از بالاترین درصد‌های آن‌ها را همین شیمی (حتی بالاتر از برخی درصد‌های عمومی) به خود اختصاص می‌دهد. گمان می‌کنم مقدمه‌ی مفصل گفته‌ شده برای درک اهمیّت و جایگاه والای شیمی در کنکور سراسری کافی است!

اما مسأله‌ای که پس از فهمیدن این اهمیّت به ذهن خطور می‌کند این است که با توجه به جایگاهی که این درس در کنکور سراسری دارد، از میان این همه کتاب‌های موجود در کتاب‌فروشی‌ها که برای شیمی کنکور تألیف شده‌اند، کدام کتاب پاسخگوی نیازهای ماست و کدام کتاب بیشتر از بقیه ما را به هدف‌مان (که همان کسب رتبه‌ی برتر در کنکور است) هدایت می‌کند؟

در این نوشته قصد داریم شما را در جریان مطالعات و بررسی‌های دقیق و میلی‌متری انجام شده توسط مشاوران رایا کنکور قرار دهیم و به طور خلاصه ویژگی‌های مثبت و منفی کتاب‌های منتشر شده توسط برخی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین مؤلفان کتاب های کمک درسی در این زمینه را برای شما  عزیزان بیان کرده و در نهایت با توجه به شرایط و نیاز‌های امروزتان به شما کمک کنیم تا در انتخاب کتاب به جمع‌بندی خوبی برسید.

الف) کتاب میکروطبقه‌بندی گاج نقره‌ای:

یقیناً گاج یکی از محبوب‌ترین مؤلفان در بین دانش‌آموزان است، در حدی که غیر‌ممکن به نظر می‌رسد دانش‌آموز باشی و نام کتاب‌های میکرو‌طبقه بندی‌شیمی گاج را نشنیده باشی!

کتاب میکروطبقه‌بندی شیمی گاج کتابی کامل و جامع در همه‌ی زمینه هاست، این کتاب به گونه‌ای تألیف شده که با مطالعه‌ی آن هم می‌توان در امتحانات مدرسه موفق بود و هم در شیمی کنکور به سطح بالایی از آمادگی رسید‌(یک جورایی سعادت دنیا و آخرت با هم است). درسنامه ای کامل با بیانی شیوا، تست‌های استاندارد و مناسب برای کنکور، طبقه‌بندی تست‌ها در سه سطح آسان، متوسط و دشوار، پاسخنامه‌های کامل و بدون اشتباه از ویژگی های بارز کتاب میکرو‌طبقه بندی شیمی گاج است.

شیمی نظام جدید میکرو گاج 

پس از بررسی‌های موشکافانه‌ی صورت گرفته توسط مشاوران رایا کنکور مشخص شد که شیمی گاج تا حدود زیادی نواقص سایر کتاب های کمک درسی را ندارد؛ در نتیجه ما این کتاب را به عموم دانش‌آموزان کنکوری به ویژه دانش‌آموزان با سطح متوسط یا ضعیف توصیه می‌کنیم.

ب) شیمی مبتکران

مبتکران را می‌توان یکی از خلاق‌ترین‌ها دانست؛ خلاقیت در آموزش، خلاقیت در پاسخگویی به سؤالات، خلاقیت در نوع نگاه به درس و حتی خلاقیت در صفحه‌آرایی و طراحی روی جلد. برای مثال ایجاد یک فضای صمیمانه‌ی پرسش و پاسخ که به واسطه‌ی آن برای دانش‌آموز احساس حضور در کلاس درس تداعی می‌شود، از جمله خلاقیت‌های به کار رفته در سبک آموزشی این کتاب است که در کمتر کتابی نظیر آن را می‌توان دید.

کتاب مبتکران شیمی نظام جدید

مبتکران کتابی است که می‌توان گفت سطح آن کمی فراتر از آن سطحی است که در کنکور سراسری مورد نیاز است (در واقع مبتکران علاوه بر کنکور نیم نگاهی به المپیاد شیمی نیز دارد) همچنین نداشتن درسنامه‌ای در قالب واحد و پراکنده‌ بودن درسنامه‌ها در میان پاسخ‌های تشریحی تست‌ها از جمله نقاط ضعف این کتاب محسوب می‌شود. از این رو مشاوران رایا کنکور این کتاب را بیشتر به دانش‌آموزان قوی و سطح بالا در درس شیمی و همچنین آن دسته از دانش‌آموزانی که علاقه‌مند به شرکت در المپیادهای شیمی هستند، توصیه می‌کنند.

ج) شیمی نشر الگو

نشرالگو کتابی است که نوآوری منحصر به فردی را در میان سایر کتاب‌ها به ارمغان آورده است؛ خلاصه نکات کامل و جامعی که در ابتدای هر فصل این کتاب آورده شده؛ به شما کمک می‌کند تا در مدت کوتاهی بتوانید کلیه مباحث مربوط به یک درس را به طور تمام و کمال مرور نمایید و از این نظر می‌توان گفت نشرالگو مناسب‌ترین کتاب‌ دوران جمع‌بندی کنکور و همچنین بهترین گزینه برای آن دسته از دانش‌آموزانی است که کمی دیر‌تر مطالعه‌ی کنکور را شروع نموده‌اند.

کتاب نشر الگو شیمی

اما با تمام این تفاسیر نداشتن درسنامه‌ای متمرکز و پراکنده بودن آن‌ها در میان پاسخ های تشریحی تست‌ها از نکات منفی موجود در این کتاب است؛ بنابراین‌ اگر دوران جمع‌بندی را سپری می‌کنید و یا اگر کمی دیر به فکر شروع کنکور افتاده‌اید؛ ما کتاب نشر الگو را به شما معرفی  می‌کنیم.

د)شیمی خیلی سبز 

به قطع و یقین می‌توان گفت خیلی سبز طنازترین ناشر در میان تمامی انتشارات موجود در زمینه‌ی تألیف کتاب‌های آموزشی کنکور است. طنزپردازی مؤلفان در نگارش متن کتاب و هم چنین طراحی و صفحه‌آرایی جذاب و چشم‌نواز، باعث شده تا این کتاب از خستگی و یکنواختی مطالعه ی شما بکاهد و  پس از چند ساعت مطالعه کردن آن، همچنان انرژی کافی برای ادامه دادن داشته باشید. 

کتاب شیمی خیلی سبز نشام جدید

متأسفانه این کتاب جذاب نیز از نداشتن درسنامه‌ای متمرکز رنج برده و بازهم درسنامه‌ها در میان پاسخنامه‌ها پراکنده است! در نتیجه اگر شما دانش‌آموزی هستید که با مطالعه‌ی کتاب‌های حجیم آموزشی فوراً خسته می‌شوید، برای درمان این مشکل، برای شما استفاده از کتاب‌های شیمی خیلی سبز را اکیداً تجویز می‌کنیم!

ه) زیر ذره‌بین شیمی، کتابی متفاوت برای تمام دانش‌آموزان!

به جرأت می‌توان گفت ایده‌ی به کار رفته در این کتاب هیچ نظیری در داخل(و حتی در خارج) نداشته و ندارد. کتابی جالب با نگاهی متفاوت به آموزش!  در این کتاب شما یک کتاب درسی کامل همراه با تمامی نکات و حاشیه نویسی‌هایی که یک دانش‌آموز قوی در کتاب درسی خود دارد (و حتی ممکن است بعضی از نکاتش را حتی یک دانش‌آموز قوی هم در کتاب خود نداشته باشد) را در کنار هم خواهید داشت.

کتاب زیر ذره بین شیمی

 

 کتابی کامل که شما با داشتن آن می‌توانید با خیالی آسوده کتاب درسی را بسته، کنار گذاشته و کلیه‌ی مباحث مورد نیاز درسی خود را از این کتاب دنبال نمایید. ما این کتاب را به تمامی دانش‌آموزان به عنوان جایگزینی مناسب برای کتاب درسی بسیار توصیه می نماییم.

 


نویسنده : دکتر مهدی برقنی

مشاهده نظرات (0)

نظر خود را درج کنید:

برای ثبت نظر ابتدا خود شوید.
تاکنون نظری ثبت نشده است !

با عضویت در سایت رایا کنکور و دریافت اعتبار اولیه می توانید از مشاوره رایگان تحصیلی برخوردار شوید ! عضویت در رایاکنکور تنها 1 دقیقه زمان می خواهد به آسانی و به راحتی هم اکنون عضو شوید

تبلیغات کلیکی توضیحات مربوط به تبلیغات