سخن مدیریت رایاکنکور با شما : رایاکنکور اولین سیستم پیشرفته در راستای مشاوره تحصیلی و کنکور های سراسری میباشد.
021-66176638 تلفن پشتیبانی 24 ساعته
بهترین منابع مطالعاتی برای کنکور ( درس زیست شناسی)
1525
بهترین منابع مطالعاتی برای کنکور ( درس زیست شناسی)

بهترین منابع مطالعاتی درس زیست‌شناسی


درس زیست‌شناسی در رشته تجربی مهم‌ترین درس داوطلبان می‌باشد که بسیار مورد توجه آنها است. عمده‌ی داوطلبان وقت و انرژی بسیار زیادی را صرف این درس می‌کنند، از این رو رقابت بسیار سنگینی در این درس بین داوطلبان  است.

مهمترین موضوع در درس زیست‌شناسی مطالعه‌ی دقیق و صحیح کتاب درسی و تسلط کامل بر آن است. عمده دانش‌آموزان به نحوه صحیح متن کتاب درس را مطالعه نمی‌کنند، به همین دلیل پیشنهاد بنده این است که به‌جای کتاب درسی از کتابی استفاده کنند که متن کتاب درسی را علامت‌گذاری و شفاف کرده است، کتابی که قیدها را مشخص کرده و زیر نکات مهم خط کشیده و شکل‌ها را واضح‌تر بیان کرده و در عین حال نکاتی به حاشیه‌ی آن اضافه شده باشد. ولی در این بین چنین کتابی باید عیناً متن کتاب درسی را دست نخورده و همراه با شماره صفحه آورده باشد که این موضوع شدیداً حافظه تصویری دانش‌آموز را تقویت می‌کند. مجموع این ویژگی‌ها در دو کتاب موجود بازار دیده می‌شود. که شدیداً خواندن یکی از این دو را به‌جای کتاب درس توصیه می‌کنم.

1-کتاب زیست زیر ذره‌بین

این کتاب کمی‌ها و کاستی‌های کتاب درسی را جبران کرده است ولی اضافه گویی ندارد. خواندن این کتاب باعث نگاه عمیق‌تر و متفاوت‌تر به کتاب درسی و تقویت حافظه تصویری دانش‌آموز می‌شود بنده اکیداً توصیه می‌کنم که این کتاب را که همان کتاب درسی است جایگزین کتاب درسی کنید و در کنار آن از یک منبع دیگر به‌عنوان درس‌نامه و تست استفاده کنید.

کتاب زیست ذره بین

2- کتاب‌نامه مهر و ماه

در این کتاب نیز مانند کتاب زیست زیر ذره‌بین عیناً متن کتاب آورده شده است و خط‌کشی شده می‌باشد. موشکافی و رفع ابهام از متن کتاب درسی و توضیح آسان و روان مطالب پیچیده و گنگ در کنار هر صفحه از ویژگی‌های مشترک و جالب توجه این دو کتاب است که باعث شده توصیه اکید داشته باشیم که  یکی از این دو کتاب را جایگزین کتاب درسی کنید.

کتاب نامه زیست مهر و ماه

در تفاوت این دو کتاب می‌توان به نکات مفهومی و ترکیبی که کتاب‌نامه مهر و ماه در خود جای داده است اشاره داشت.

در قسمت بالا به دو کتاب اشاره شد که فقط جهت واکاوی و بهتر خواندن متن کتاب درسی زیست‌شناسی کارایی دارند. در ادامه به معرفی کتاب‌هایی می‌پردازم که از لحاظ درس‌نامه و تست دانش‌آموزان را در این درس یاری می‌کنند.

برای درس‌نامه دو کتاب شدیداً مورد تایید بنده است :

  •   کتاب فاگوزیست

این کتاب جز بهترین منابع زیست‌شناسی کنکور از لحاظ آموزشی می‌باشد. این کتاب تمام روزنه‌های کتاب درسی را مورد بررسی قرار داده و نیز مفاهیم و تصاویر کتاب را به‌طور گسترده‌ای مورد پوشش قرار داده است.

کتاب فاگو زیست

این کتاب ویژگی‌های مثبت زیادی را دارد ولی در عین حال یکی از جنبه‌های منفی آن این است که مطالعه‌ی آن زمان زیادی را می‌طلبد و معمولاً مطالعه‌ی فاگوزیست را به کنکوری‌های فارغ‌التحصیل پیشنهاد می‌کنم.

  • کتاب زیست‌شناسی خیلی سبز

این کتاب دارای درس‌نامه‌ای مفهومی و نسبتا کامل است که برای دانش‌آموزانی توصیه می‌شود که با کمبود وقت مواجه‌اند ولی نمی‌خواهند زیست را به‌طور ناقص مطالعه کنند.

کتاب زیست شناسی خیلی سبز

کتاب دوم و سوم خیلی سبز کتابی کامل با تست‌های به روز و مطابق کنکور و درسنامه‌ای پر مغز و مفهومی است و بنده حتماً مطالعه این درس‌نامه و بویژه تست‌های آن را به دانش‌آموزان توصیه می‌کنم. ولی کتاب پیش 1و 2 آن نسبت به پایه ضعیف‌تر است.

  • کتاب زیست‌شناسی نشر الگو

کتابی است در چند سال اخیر مورد توجه داوطلبان قرار گرفته و از لحاظ کیفیت تست‌های آن جز مهم‌ترین منابع موجود در بازار می‌باشد حتی می‌توان آن را جامع‌ترین کتاب تست از نظر تنوع و تعداد تست‌های تالیفی، سراسری و آزمون سنجش و گزینه دو دانست.

کتاب زیست شناسی نشر الگو

درسنامه‌ی کتاب نشر الگو تمام مطالب را مورد پوشش قرار نداده است ولی نکته‌ها و مفاهیم را با زاویه دید خوب و متنوع برای دانش‌آموز بیان می‌کند.

در مجموع کتاب خوبی است و پیشنهاد می‌کنم آن را به همراه کتابی با درسنامه‌ی قوی استفاده کنید.

  • کتاب زیست IQ گاج

شما در صورتی مجاز به استفاده از این کتاب هستید که کتاب درسی و مفاهیم آن را به‌طور کامل فرا گرفته باشید. این کتاب کتابی است، صرفاً جهت تست‌زنی و فاقد درس‌نامه آموزشی است. دانش‌آموزان ضعیف و متوسط شدیداً از مطالعه‌ی این کتاب خودداری کنند. زیست IQ را فقط به دانش‌آموزانی که درصد بالای 80 % می‌خواهند توصیه می‌کنم.

کتاب گاج زیست شناسی

پیشنهاد بنده در استفاده از این کتاب این است که ابتدا به متن کتاب درسی تسلط پیدا کنید سپس یک درس‌نامه‌ی قوی به همراه یک منبع تستی مناسب مثل خیلی سبز یا نشر الگو مطالعه کنید سپس به زدن تست‌های IQ بپردازید. توصیه می‌کنم حتما روش مطالعه درس زیست در قسمت نحوه مطالعه دروس را در سایت رایاکنکور مطالعه کنید و در عین حال مشاوران ما برای پیدا کردن استراتژی مناسب مطالعه در درس زیست‌شناسی شما را راهنمایی خواهند نمود.

 


نویسنده : دکتر مهدی برقنی

مشاهده نظرات (0)

نظر خود را درج کنید:

برای ثبت نظر ابتدا خود شوید.
تاکنون نظری ثبت نشده است !

با عضویت در سایت رایا کنکور و دریافت اعتبار اولیه می توانید از مشاوره رایگان تحصیلی برخوردار شوید ! عضویت در رایاکنکور تنها 1 دقیقه زمان می خواهد به آسانی و به راحتی هم اکنون عضو شوید

تبلیغات کلیکی توضیحات مربوط به تبلیغات