سخن مدیریت رایاکنکور با شما : رایاکنکور اولین سیستم پیشرفته در راستای مشاوره تحصیلی و کنکور های سراسری میباشد.
021-66176638 تلفن پشتیبانی 24 ساعته
برای کاهش بی دقتی در آزمون چکار کنیم ؟
558
برای کاهش بی دقتی در آزمون چکار کنیم ؟

برای کاهش بی دقتی در آزمون چه کار کنیم؟

یکی از عواملی که باعث عدم موفقیّت دانش‌آموزان در کنکور می‌شود، بی‌دقتی است. موفقیّت در کنکور فقط با مطالعه کردن به‌دست نمی‌آید. بلکه مجموعه‌ای از مهارت‌ها را باید تمرین کرد تا موفقیّت حاصل شود.

بی دقتی در کنکور

یک مهارت اساسی در آزمون کنکور، دقت در پاسخ‌دهی به سؤالات است. بی‌دقتی مختص به افراد خاص یا یک عامل موروثی یا ذاتی نمی‌باشد. عوامل زیادی در تشدید یا کاهش بی‌دقتی تأثیر‌گذارند. به اعتقاد مشاوران رایا کنکور می‌توان با تمرین زیاد، شرکت در آزمون‌های جامع و در ضمن بررسی و تحلیل آن‌ها درصد بی‌دقتی را تا حد قابل ملاحظه‌ای کاهش داد. مثلاً در آزمون جامع شرکت کرده‌اید و بعد از تحلیل آزمون متوجه می‌شوید که چند سؤال را به‌خاطر بی‌دقتی به فعل سؤال، اشتباه جواب داده‌ یا در محاسبات عجله کرده‌اید. روش‌های فوق باعث می‌شود شما ضمن رفع بی‌دقتی‌ها از تکرار آن‌ها هم پرهیز کنید.

 • از عوامل بی‌دقتی می‌توان به عدم مدیریت زمان نیز اشاره کرد. به‌همین‌علت اگر قبل از آزمون کنکور؛ آزمون‌های زمان‌دار را برگزار نکنید، قطعاً در مدیریت زمان سر جلسه کنکور دچار مشکل خواهید شد. همچنین از عواقب عدم مدیریت زمان ایجاد استرس و در نتیجه کاهش دقت و تمرکز در هنگام پاسخگویی به سؤالات می‌باشد.

عدم مدیریت زمان در کنکور

 • یکی از بی‌دقتی‌های مرسوم در آزمون کنکور هنگام مواجه داوطلب با سؤالات ساده می‌باشد. در این مواقع داوطلب از فرط هیجان سریع‌ترین جواب ممکن که به ذهنش خطور کرده را بدون دقت به فعل سؤال، در پاسخنامه می‌زند.

هیجان در مشاهده سوالات اسان

همین عجله در پاسخ‌دهی، موجب از دست دادن امتیاز سؤال و گرفتن نمره منفی می‌شود. این درحالی است که می‌توان ضمن حفظ آرامش و تمرکز روی سؤال به راحتی به جواب سؤال رسید. طبق تجربیات گروه مشاورین رایا اکثر داوطلبان به‌علت عجله کردن در خواندن سؤال دچار بی‌دقتی می‌شوند. پیشنهاد ما به داوطلبین مطالعه دقیق سؤالات، کشیدن خط زیر کلمات کلیدی و حفظ آرامش است.

(این موضوع را در دروس محاسباتی مانند ریاضی و فیزیک حتماً رعایت کنید چون بیشتر اوقات، مؤلفه‌ها شبیه به‌هم هستند و کافیست یکی از آن‌ها را اشتباه جایگذاری کنید).

 • یک موضوع عملی و ثابت شده در مورد خواندن مطالب، استفاده از اشاره‌گر متحرک در میدان دید است تا بین ذهن و چشم هماهنگی ایجاد شود. در هنگام خواندن سؤالات حتماً مداد یا خودکار خودتان را روی هر سؤالی که می‌خوانید، بگذارید. این امر باعث تمرکز چشم روی مطلب می‌شود‌ و از سردرگمی چشم در بین خطوط جلوگیری می‌کند. عدم تمرکز چشم و ناهماهنگی آن با ذهن یکی از عوامل مؤثر در بی‌دقتی است.
 • هنگام مواجه با تست‌های محاسباتی از حل ذهنی سؤال خودداری و حتماً محاسبات را انجام دهید و راه‌حل را یک‌بار دیگر خیلی سریع مرور کنید.
 • کم‌خوابی و گرسنگی سطح هوشیاری بدن را کاهش داده و باعث بی‌دقتی در انجام فعالیّت‌ها می‌شود. بنابراین روز قبل از آزمون علاوه بر حداقل 6 ساعت استراحت، صبحانه‌ی مفصلی میل کنید.

تاثیر کم خوابی و گرسنگی در بی دقتی

 • هر‌گاه دچار خستگی شدید کمی استراحت کرده و به نقطه‌ای دور نگاه کنید تا تمرکز شما ضمن استراحت، افزایش یابد.

همان‌طور که در مطالب فوق اشاره شد استرس عامل تشدید بی‌دقتی است.

تاثیر استرس در بی دقتی

با توجه به نقش والدین در کاهش استرس توصیه‌های زیر را جدی بگیرید:

 • لطفاً از مقایسه کردن فرزندتان با دیگران خودداری کنید.
 • سطح توقع خودتان را نسبت به فرزندتان بالا نبرید.
 • یک محیط آرام و به دور از حاشیه برای مطالعه فرزندتان فراهم کنید.
 • استرس را تا حد امکان کاهش دهید تا فرزندتان با آرامش بیشتر و دقت بالا بتواند نتیجه مطلوب را کسب کند.

 

نقش والدین در استرس

 

 

مشاهده نظرات (0)

نظر خود را درج کنید:

برای ثبت نظر ابتدا خود شوید.
تاکنون نظری ثبت نشده است !

با عضویت در سایت رایا کنکور و دریافت اعتبار اولیه می توانید از مشاوره رایگان تحصیلی برخوردار شوید ! عضویت در رایاکنکور تنها 1 دقیقه زمان می خواهد به آسانی و به راحتی هم اکنون عضو شوید

تبلیغات کلیکی توضیحات مربوط به تبلیغات