سخن مدیریت رایاکنکور با شما : رایاکنکور اولین سیستم پیشرفته در راستای مشاوره تحصیلی و کنکور های سراسری میباشد.
021-66176638 تلفن پشتیبانی 24 ساعته
شما در این مکان هستید :
اصول طلایی مطالعه
586
اصول طلایی مطالعه

اصول طلایی مطالعه


مطالعه

 • سعی کنید اصلی‌ترین مشغله ذهنی شما درس خواندن باشد. لازم است برای کسب معدل ممتاز و عالی یا کسب رتبه‌های برتر در کنکور به این اصل اساسی توجه ویژه‌ای کنید. یکی از ویژگی‌های اساسی یک رقمی‌ها عمل به اصل کیم می‌باشد. از امروز تصمیم بگیرید به خاطرات و اتفاقات گذشته فکر نکنید. چه خاطرات درسی و چه غیر درسی! تا قسمتی از فایل‌های ذهنی شما خالی بماند و به مطالب درسی اختصاص یابد. همچنین توصیه می‌نماییم ذهن خود را با آرزوها و اهداف آینده مشغول ننمایید. هدف خود را تعیین کنید و با باور مثبت بخود بقبولانید که صد ‌در ‌صد قبول خواهید شد.

میدان کنکور و میدان امتحانات بزرگ، میدان فکر و خیال و حدس و گمان نیست. پس به جای حتّی فکر‌ کردن به نتیجه کنکور، به برنامه‌های داده شده ما عمل کنید و مطمئن باشید که نتیجه درخشانی خواهید‌ گرفت.

برای خود یک انرژی ذهنی ایجاد کنید : برای مثال درنظر بگیرید که چند ماهی در بیرون از خانه مشغول درس‌خواندن هستید و بر همین اساس در امور ‌خانه و خانواده دخالت نکنید. در زمان آماده شدن برای کنکور و امتحانات در حد امکان از مطالعه آزاد بپرهیزید و از خواندن روزنامه و ... دوری کنید تا فایل‌های بیشتری از حافظه‌تان خالی بماند. هرچه به زمان امتحانات نزدیک‌تر می‌شوید، استفاده از اینترنت را کمتر کنید.

در مدت زمان بیداری خود درس بخوانید و در موقع استراحت، غذا خوردن و... در ذهن خود مطالب خوانده شده را تجزیه و تحلیل کنید.

 • از امروز تصمیم بگیرید با عشق،علاقه و اشتیاق درس بخوانید نه با احساس اجبار و تکلیف.

اگر با احساس اجبار و اکراه درس بخوانید، ذهن شما در مقابل یادگیری مطالب جدید مقاومت می‌کند ولی به‌راحتی می‌توانید با، با علاقه درس خواندن این مقاومت را از بین برده و مطالب جدید را بیاموزید.

با اجبار و اکراه درس خواندن

برای اینکه بتوانید با علاقه درس بخوانید باید عاشق هدفتان باشید. از خیالبافی و آرزو‌کردن بپرهیزید، چون اگر آرزوها و آمال شما به هدف تبدیل نشود، به هیچ‌وجه نمی‌توانید تمام انرژی خود را متمرکز کنید.

آرزو زمانی به هدف تبدیل می‌شود که اولاً به خود بگویید که باید به فلان معدل یا رتبه دست یابم یا در فلان رشته قبول شوم و ثانیاً این باور که فلان درس سخت است یا من آن را نمی‌فهمم را کنار بگذارید. پس از امروز سعی کنید با تمرکز عالی درس بخوانید و موقع حواس‌پرتی با صدای بلند یا همراه با بازگویی بخوانید.

به صداهای محیط حساس نباشید. اگر ذهن خود را به صداهای محیط حساس کنید، از نظر تمرکز فکر مشکل جدی پیدا خواهید ‌کرد.

 • مطالبی را که می‌خوانید زیر نکات مهم خط سبز و نکات مهم‌تر خط قرمز بکشید.

این موضوع هم تمرکز فکر شما را در حین مطالعه بالا می‌برد و هم مرور آن مطالب درسی یا کتاب را برای شما آسوده‌تر می‌کند.

 • هر فصل یا بخشی را که در دروس اختصاصی و عمومی می‌خوانید؛ بلافاصله تست‌های کنکور سراسری و تست‌های استاندارد آن ‌را کار کنید.

نکته :

منظور از تست‌های سراسری، تست کنکورهای سال‌های گذشته  و منظور از تست‌های استاندارد، منابع اصلی کنکور است که توسط اساتید کارشناسی و معرفی می‌شوند.

مطالعه

 • تست‌هایی را که غلط می‌زنید، علامت بگذارید و آن‌ها را بیشتر دوره نمایید. چون این تست‌ها نشان‌دهنده ضعف شماست.
 • جواب تست‌ها را تک‌تک نگاه و بررسی کنید؛ نه به‌صورت یکجا. زیرا وقتی که تعدادی از تست‌ها را می‌زنید و بعد جواب‌ها را بررسی می‌کنید، نکات غلط تست‌هایی را که زده‌اید به‌عنوان نکات درست در ذهن شما وارد می‌شود.
 • فرمول‌ها و نکات مهم و سخت درس‌ها را با بازگویی بخوانید. معنای بازگویی این است که مطلبی را که خوانده‌اید، چشم از کتاب برداشته و بتوانید آن را برای خود توضیح دهید. اگر موفق شدید این کار را انجام دهید، یعنی آن مطلب را خوب فهمیده‌اید.

مطالعه بر اساس سیستم آموزشی مثبت :

تجربیات بشر نشان می‌دهد که نگرش مثبت در امور مختلف زندگی معجزه آفرین است ولی نگرش منفی، انسان را به‌طرف شکست و نابودی سوق می‌دهد. تصویر ذهنی مثبت در غالب خودباوری، اعتماد به نفس، امید و اشتیاق و انگیزه خود را نمایان می‌سازند و موجب تحولی عظیم در زندگی انسان می‌گردد و با کمک به شکوفایی استعدادها موجب می‌شود که انسان طبق برنامه و منظم به‌سمت هدف خود پیش برود. سرنوشت انسان ساخته تصاویر ذهنی اوست، یعنی هر تصویری که در ذهن انسان شکل بگیرد به‌زودی در رفتارها و زندگی او، خود را نشان خواهد داد. پس اگر ما تصویری کاملاً مثبت از درس و کتب مورد مطالعه خود داشته باشیم؛ یادگیری ما بسیار آسان و سریع خواهد بود ولی اگر منفی‌نگر باشیم؛ از نظر یادگیری بدترین نتیجه در انتظار ماست.

ذهنیت مثبت در مطالعه

ذهنیت مثبت موجب می‌شود به اینرسی ذهن غلبه کنیم. اینرسی ذهن یعنی مقاومت ذهن در برابر تغییر وضعیت. وقتی با شیوه مثبت با مطلب درسی برخورد می‌کنیم، این مقاومت ذهن از بین رفته و ما می‌توانیم به‌راحتی درس را مطالعه و یاد بگیریم.

پس لازم است از امروز ذهنیت صد در صد مثبت به مطلب درسی یا غیر‌درسی داشته باشیم.

ذهنیت مثبت در زندگی

یعنی معتقد باشیم که درس‌هایی که ما باید بخوانیم بسیار آسان و راحت است. نتایج تمامی آزمایشات علمی بر این دلالت دارد که این ذهنیت ماست که حدود زیادی قدرت و سرعت حافظه ما را تعیین می‌کند. پس اگر با ذهنیت مثبتی شروع به درس خواندن برای کنکور بنماییم، هم سرعت عمل و قدرت حافظه ما افزایش یافته و هم سرعت یادگیری و یادآوری ما بیشتر می‌شود.

هرکتابی را که می‌خوانید به خود تلقین کنید که این مطلب بسیار آسان است و آسان‌تر از این درس وجود ندارد.

آیا به خود دروغ بگوییم؟

 • ذهنیت مثبت به‌معنای دروغ گفتن به‌خود نیست، بلکه به‌معنای پرورش و تنظیم صحیح توانایی ذهن برای بکار‌گیری توان بیشتر از مغز است.
 • اتفاقاً شاید جالب باشد که به این اشاره کنیم که وقتی می‌گوییم این درس سخت است یا یادگیری این درس غیرممکن است؛ درحقیقت به خود دروغ می‌گوییم زیرا یافته‌های دانشمندان درباره‌ی مغز انسان خلاف گفته‌های منفی شما را ثابت کرده است. حتی انیشتین هم تا پایان عمرش حداکثر از 11 درصد توانایی مغز خود استفاده کرد.

با توجه به این یافته‌ها، انتخاب ذهنیت منفی، همانند دروغ گفتن است. چون موجب می‌شود که توانایی مغز را نادیده بگیریم و آن را سرکوب کنیم.

با القای این مطلب که یک درس سخت و بغرنج است؛ نه تنها مشکل حل نمی‌گردد بلکه چند برابر نیز می‌گردد. پس همواره بهتر است ذهنیت مثبت را تقویت کنیم، نه منفی.

توصیه گروه مشاورین رایا :

 هیچوقت تحت تأثیر ذهنیت منفی اطرافیانتان قرار نگیرید. در مقابل این اتفاقات و مشابهات با قدرت باشید و بگویید که این نظرات شما را قلباً و ذهناً قبول ندارم.

 • ایجاد یادگیری مثبت در مطالعه : داشتن‌انگیزه معین و هدفمند بودن.
 • بزرگ‌ترین قدم، اولین قدم است. بایستی با انگیزه‌ای قوی برای خود در مسائل زندگی و همچنین مسائل درسی هدفی روشن، مثبت و مشخص انتخاب کنید. چون برای هر حرکتی هدفی مشخص لازم است. نداشتن هدف مشخص نشانه‌ی عدم وجود انگیزه قوی و مثبت در زندگی است و انگیزه مثبت داشتن، موجب هدفمندی می‌شود . داشتن هدفی دقیق، مثبت و روشن نصف مشکلات را برطرف می‌کند و ما را به طرف پیروزی رهنمون می‌کند.

هدف و انگیزه برای مطالعه

موفقیت صد در صدی = تلاش + مثبت اندیشی + برنامه ریزی + هدفمندی

ویژگی‌های هدفمند بودن :

هدف

 

 • اهداف باید واضح، دقیق و قابل درک باشد. مثلاً باید بدانیم که از کنکور چه می‌خواهیم و باید در کدام رشته و دانشگاه قبول شویم!
 • زمان لازم برای رسیدن به هدف خود را مشخص کنید. اگر زمان دستیابی به اهداف را مشخص نکنیم، رسیدن به هدف بسیار سخت و امکان‌ناپذیر می‌شود. بهتر است کمترین زمان را برای رسیدن به هدف تعیین کنیم، ولی آن کمترین زمان باید زمانی منطقی و مقبول باشد.
 • اهداف بایستی هم واقع‌بینانه و منطقی باشد، هم مقداری بلند پروازانه. اما چرا بلند پروازانه؟ برای اینکه توانایی و استعداد ما را بیشتر می‌کند و در ضمیر ناخودآگاه ما برای دستیابی به اهدافمان برنامه‌ریزی می‌کند.
 • اهداف باید براساس اهمیّت فهرست‌وار نوشته شوند. از نظر علمی اهداف نوشته نشده، اهداف روشنی به حساب نمی‌آیند.

پس با توجه به مطالب بالا دانش‌آموزان عزیز بایستی ابتدا رشته مورد نظر خود را مشخص کرده و سپس براساس ضرایب آن رشته، طبق دفترچه راهنمای کنکور، کتب مورد نظر خود را مطالعه نمایند.

توجه کنید که هدف فقط قبول‌ شدن در دانشگاه نیست. بلکه هدف قبولی در رشته‌ای است که فرد هم به آن علاقه داشته باشد، هم بتواند آن ‌را ادامه داده و با موفقیت فارغ‌التحصیل شود و هم آینده او را از نظر مالی و شغلی تأمین نماید.

 

 

مشاهده نظرات (0)

نظر خود را درج کنید:

برای ثبت نظر ابتدا خود شوید.
تاکنون نظری ثبت نشده است !

با عضویت در سایت رایا کنکور و دریافت اعتبار اولیه می توانید از مشاوره رایگان تحصیلی برخوردار شوید ! عضویت در رایاکنکور تنها 1 دقیقه زمان می خواهد به آسانی و به راحتی هم اکنون عضو شوید

تبلیغات کلیکی توضیحات مربوط به تبلیغات