سخن مدیریت رایاکنکور با شما : رایاکنکور اولین سیستم پیشرفته در راستای مشاوره تحصیلی و کنکور های سراسری میباشد.
021-66176638 تلفن پشتیبانی 24 ساعته
بررسی و مقایسه آزمون‌های آزمایشی
4891
بررسی و مقایسه آزمون‌های آزمایشی
 • بررسی و مقایسه آزمون‌های آزمایشی (قلمچی، گزینه دو، گاج، سنجش)


انتخاب آزمون‌ آزمایشی مناسب، قطعاً در موفقیت شما بسیار موثر است، چهار دلیل اصلی که ارزش این آزمون‌ها را نشان می‌دهد به شرح ذیل می‌باشد :

 • داوطلب را با شرایط آزمون ‌کنکور آشنا می‌کند.
 • به‌صورت تقریبی رتبه، تراز و سطح علمی داوطلب را مشخص می‌کند.
 • داوطلب روش‌های تست‌زنی، مدیریت زمان و ... را یاد می‌گیرد.
 • مهم‌ترین دلیل آزمون دادن به نظر بنده این است که آزمون آزمایشی یک حس رقابت قوی بین دانش‌آموز با سایر داوطلبان و مهم‌تر از آن رقابت با خود ایجاد می‌کند. این حس محرکی است قوی که داوطلب را تا روز کنکور در مسیر تلاش و مطالعه‌ی مداوم و مستمر حفظ می‌کند.

چهار مورد ذکر شده از مزایای بارز آزمون‌های آزمایشی می‌باشند، که در موفقیت دانش‌آموزان بسیار تاثیر‌گذار هستند. باتوجه به اهمیت این آزمون‌ها مشاورین رایا با بررسی نقاط قوت و ضعف تمام آزمون‌های آزمایشی سعی نموده‌اند شما را در انتخاب گزینه مناسب کمک کنند. البته این نکته را فراموش نکنید که شرکت در این آزمون‌ها حتماً باید با هماهنگی مشاور صورت بگیرد. گاهاً اتفاق می‌افتد که دانش‌آموزان بدون برنامه‌ریزی و هماهنگی با مشاور در این آزمون‌ها شرکت می‌کنند و نمرات کسب شده در آزمون ‌آزمایشی باعث افت‌ انگیزه و ایجاد شرایط روحی نامناسب در دانش‌آموزان می‌گردد.

 

آزمون های آزمایشی

 1. ویژگی، مزیت و معایب آزمون‌های قلم‌چی

به‌علت سابقه طولانی آزمون‌های قلم‌چی اکثر دانش‌آموزان این آزمون را انتخاب می‌کنند و به نظر بسیاری از دانش‌آموزان آزمون قلم‌چی بهترین آزمون آزمایشی می‌باشد. این آزمون‌ها تا لحظه آخر شما را همراهی می‌کنند و یک هفته قبل از کنکور آخرین آزمون را برگزار می‌کند که نسبت به گزینه‌دو بسیار بهتر است؛ چون گزینه‌دو آخرین آزمون را سه هفته مانده به کنکور برگزار می‌کند و در سه هفته آخر دانش‌آموز را رها کرده که ممکن است هر اتفاقی در این سه هفته برای داوطلب بیفتد.

آزمون های آزمایشی قلمچی

 • جامعه آماری :

جامعه آماری آزمون‌های قلم‌چی نسبت به دیگر آزمون‌ها خیلی بیشتر است و به‌طور‌کلی می‌تواند گزینه مناسبی برای سنجش وضعیت کلی دانش‌آموز نسبت به رقبا باشد و اکثر رتبه‌های برتر کنکور در این آزمون‌ها شرکت می‌کنند. البته باید بدانیم که جامعه ‌آماری با توجه به شرایط و زمان تغییر می‌کند. سابقه طولانی آزمون‌های قلمچی در جامعه آماری آن بسیار مؤثر است.

 • کیفیت سوالات :

کیفیت سؤالات قلم‌چی در بیشتر موارد از آزمون گزینه ‌دو ضعیف‌تر است. در بعضی دروس واقعاً سؤالات بی‌کیفیتی طرح می‌شود ولی در مجموع از لحاظ کیفیت در شرایط عادی می‌باشد، نه در شرایط عالی!

ایراد این آزمون سطح سؤالات آن است که بسیار موشکافانه و حاشیه‌ای طراحی می‌شود. به نحوی که عملاً در کنکور سراسری با این تیپ سوالات کمتر برخورد می‌کنیم. متاسفانه دانش‌آموزان به اشتباه این مدل طرح سؤال قلم‌چی را ملاک ثبت‌نام در این آزمون قرار می‌دهند. یکی از نقاط قوت آزمون‌های قلم‌چی برنامه‌ریزی منظم برای طول سال کنکور  است.

 • هزینه :

هزینه آزمون‌های آزمایشی کانون قلم‌چی بیشتر از دیگر آزمون‌ها است و علاوه بر هزینه سنگین آزمون‌ها ، تبلیغات زیادی برای تهیه کتاب‌های ضعیف انتشارات قلم‌چی انجام می دهند، تا دانش آموزان کتاب های قلمچی را مکمل آزمون های آن بدانند. متاسفانه اکثر کتاب‌های قلم‌چی از کیفیت مناسبی برخوردار نیستند.

 • فاصله آزمون‌ها :

فاصله زمانی آزمون‌های قلم‌چی هر دو هفته یک‌بار است که این فاصله زمانی برای دانش‌آموزانی که در حال تحصیل هستند، مناسب به نظر نمی‌رسد. این آزمون‌ها برای سنجش یادگیری دانش‌آموز می‌باشد؛ با توجه به این فاصله، بیشتر دانش‌آموزانی که در حال تحصیل هستند به خاطر حجم بالا، تداخل برنامه‌ها و تحصیلات دبیرستان نمی‌توانند به سر فصل‌های اعلام شده، مسلّط شوند.

 بنابراین مبنای مناسبی برای سنجش یادگیری دانش‌آموز در حال تحصیل نمی‌باشد. این آزمون‌ها برای دانش‌آموزان فارغ‌التحصیل مفیدتر است چون نظم بیشتری به ذهن داوطلب می‌دهد. البته برای فارغ‌التحصیلان نیز؛ تنها برای آن دسته از داوطلبان مناسب است که سال گذشته در کنکور سراسری شرکت کرده باشند و در عین حال رتبه‌ی سال قبل آن‌ها زیر 20 هزار منطقه باشد، این افراد به دلیل تسلّط نسبتاً خوب روی مطالب، در سال جدید زمان زیادی را صرف یادگیری نمی‌کنند و بنابراین در فاصله دو هفته یک‌بار آزمون‌های قلم‌چی می‌توانند به تسلّط کافی بر سرفصل‌های آزمون برسند.

 • نقاط ضعف :

سؤالات آزمون قلم‌چی در بیشر مواقع بسیار دشوارتر از سؤالات کنکور طرح می‌شوند و کسب نمرات ضعیف در این آزمون‌ها باعث ایجاد شرایط نامناسب روحی در داوطلب می‌گردد. لو رفتن سؤالات آزمون که آخرین نمونه آن 7 فروردین 97 بوده نیز، جزء نقاط ضعف این آزمون می‌باشد.

در مورد سؤالات آزمون‌های قلم‌چی نظرات مختلف و متفاوتی از سوی مشاوران کنکور داده شده ولی تجربه به ما نشان داده ‌است که در مقایسه با سؤالات کنکور سراسری، سؤالات این آزمون را می‌توان حاشیه‌ای و بسیار موشکافانه و خارج از محدوده کنکور دانست.

این مسأله در طول سال تأثیر زیادی بر داوطلبان کنکور چه در سطح قوی، متوسط و ضعیف خواهد گذاشت. چه بسا دانش‌آموزان قوی و خوبی داشته‌ایم که به خاطر نارضایتی از درصد خود در این آزمون‌ها، این نارضایتی بر روند مطالعه و انگیزه‌ی آن‌ها تأثیر منفی گذاشته‌ است.

به‌طور‌کلی این آزمون را تنها به دانش‌آموزانی توصیه می‌کنم که پشت کنکوری محسوب می‌شوند و در عین حال سال گذشته در کنکور سراسری رتبه‌ی نسبتاً خوبی را کسب کرده‌اند و تسلّط متوسطی بر کلیه‌ی مباحث دارند .

 

 1. ویژگی، مزیت و معایب آزمون‌های گزینه دو

آزمون گزینه‌ی دو سال‌هاست که در سطح کشور برگزار می‌شود و تعداد قابل توجهی از دانش‌آموزان را به خود جذب کرده ‌است. موضوعی که اهمیّت دارد، این است که دانش‌آموزان اطلاع دقیقی از ویژگی، مزایا و معایب آزمون‌ها ندارند و بیشتر براساس تبلیغاتی که انجام می‌شود جذب آزمون‌ها می‌شود.

آزمون های آزمایشی گزینه دو

 در این مقاله هدف ما، مطرح کردن ویژگی‌های آزمون گزینه ‌دو است تا بتوانید با آگاهی کامل آزمون خود را انتخاب کنید.

 • مزایای آزمون‌های گزینه‌دو :

کیفیت سؤالات آزمون‌های گزینه ‌دو بسیار مناسب است و تا حدود زیادی هر ساله با سؤالات کنکور سراسری مطابقت دارد. از این نظر آزمون‌های گزینه ‌دو بر سایر آزمون‌ها، بویژه بر آزمون قلم‌چی برتری دارد، زیرا سؤالات قلم‌چی بسیار موشکافانه و به‌دور از استاندارد کنکور سراسری است. سؤالات آزمون‌های گاج نیز به تازگی از کیفیت مناسبی برخوردار شده‌اند، ولی باز هم به استانداردهای آزمون گزینه‌ دو نرسیده است.

 • جامعه آماری مناسب :

جامعه آماری آزمون‌های آزمایشی از اهمیّت ویژه‌ای برخوردار است، زیرا موجب تخمین رتبه دقیق‌تر و رقابت بیشتر بین دانش‌آموزان می‌شود. جامعه آماری گزینه‌ دو از این نظر نسبت به قلم‌چی کمتر است ولی به‌طو‌رکلی از جامعه آماری خوبی برخوردار است و دانش‌آموز می‌تواند تخمین رتبه قابل قبول داشته باشد و خود را در رقابت با سایر دانش‌آموزان محک بزند.

 • قیمت مناسب نسبت به سایر آزمون‌ها :

از نظر شهریه، آزمون‌های گزینه‌ دو ارزان‌تر از گاج و قلم‌چی هستند که این نیز از نقاط قوت این آزمون است.

 • فاصله زمانی مناسب بین آزمون‌ها :

آزمون‌های گزینه‌ دو هر سه هفته یک‌بار برگزار می‌شوند. که به نظر بنده سه هفته زمان بسیار مناسبی برای تسلّط کامل بر مباحث سرفصل هر آزمون می‌باشد. درحالی‌که آزمون قلم‌چی فاصله‌ی بین هر دو آزمون متوالی آن دو هفته می‌باشد و با تجربه‌ای که در این سال‌ها از کار کردن با دانش‌آموزان مختلف داشته‌ام عیناً می‌بینم که دانش‌آموزان کانونی بویژه آن‌هایی که در سال کنکور خود مشغول به تحصیل در مدرسه‌اند به تسلّط کامل در سر‌فصل‌های آزمون‌های دوهفته‌ای نمی‌رسند. عملاً با فاصله‌ی زمانی سه هفته یک‌بار، شما به مشاور خود زمان بسیار مناسبی می‌دهید که دروس مختلف را در برنامه هفتگی بگنجاند.

 • معایب آزمون‌های گزینه‌دو :

برنامه راهبردی آزمون گزینه ‌دو نسبت به آزمون‌های قلم‌چی و گاج در برخی بخش‌ها، ضعیف‌تر عمل کرده ‌است. ولی با کمک مشاور خود می‌توانید این ضعف را برطرف کنید. بخصوص در دوران جمع‌بندی، که برنامه راهبردی آزمون‌های گزینه ‌دو در جمع‌بندی دروس پایه، ضعیف عمل کرده‌ است.

به‌طور‌کلی از میان آزمون‌های مختلف، بنده آزمون گزینه‌دو را آزمون با کیفیت و مناسبی می‌دانم و شرکت در این آزمون را توصیه می‌کنم.

 1. ویژگی‌، مزیت و معایب آزمون‌های گاج

آزمون‌های آزمایشی گاج دارای جامعه آماری بسیار پایینی است که نسبت به قلم‌چی و گزینه‌دو شرایط ضعیفی برای سنجش وضعیت کلی دانش‌آموزان را دارا می‌باشد. برنامه‌ریزی کلی آزمون‌های گاج چهار چوبی مانند آزمون‌های قلم‌چی دارد. کیفیت کارنامه‌های گاج از سطح خوبی برخوردار است و تحلیل مناسبی از آزمون‌ها ارائه می‌دهد. علاوه بر این یک کارنامه جمع‌بندی را در هر نیم سال ارائه می‌دهد که تحلیل کاملی از آزمون‌های شما در آن نیم‌سال می‌باشد.

آزمون های آزمایشی گاج

 • هزینه :

هزینه شرکت در آزمون‌های گاج مناسب است. از لحاظ هزینه‌ای تنها مؤسسه‌ای که توصیه نمی‌شود، مؤسسه‌ی قلم‌چی می‌باشد چون هزینه آزمون‌هایش بسیار بالاتر از بقیه مؤسسات است. آزمون‌های دروس عمومی گاج بسیار مفید است و مورد استقبال بسیاری از دانش‌آموزان قرار گرفته است.

پیشنهاد می‌کنم حتی اگر در آزمون‌های گاج شرکت نمی‌کنید؛ حتماً سؤالات زیست‌شناسی این آزمون‌ها را تهیّه و بررسی کنید.

 • نقاط ضعف :

طرح تست از مباحثی که در کنکور اهمیّت زیادی ندارند، یکی از نقاط ضعف آزمون‌های گاج می‌باشد.

 • جامعه آماری ضعیف :

این آزمون به‌خاطر سابقه کمتری که نسبت به دیگر آزمون‌های آزمایشی دارد، دارای جامعه آماری ضعیفی می‌باشد و اگر شما به جامعه آماری اهمیّت زیادی می‌دهید؛ این مؤسسه نمی‌تواند توقعات شما را از این لحاظ برآورده کند.

 • کیفیت سوالات :

با توجه به سابقه‌ کم این مؤسسه به جرأت می‌توان گفت که یکی از استاندارد‌ترین و با کیفیت‌ترین سؤالات را برای آزمون‌های آزمایشی طرح می‌کند. کیفیت سؤالات آن نه تنها در آزمون‌ها بلکه در کتاب‌های تست و کمک‌درسی نیز دارای  سطح خیلی خوبی است.

 1. ویژگی، مزیت، معایب آزمون‌های سنجش 

آزمون‌های آزمایشی سنجش تحت نظر تعاونی سازمان سنجش می‌باشد. برخلاف این نظریه که اکثر داوطلبان فکر می‌کنند طراح تست‌های آزمون‌های آزمایشی سنجش و تست‌های کنکور مشترک هستند، طرح سؤالات آزمون‌های آزمایشی سنجش توسط طراحان کنکور انجام نمی‌شود، ولی سطح سؤالات آزمون‌های جامع آن نزدیک به سؤالات کنکور می‌باشد.

آزمون های آزمایشی سنجش

 • برنامه‌ریزی :

آزمون‌های سنجش اصلاً برنامه منظّمی ندارند و آزمون‌ها در طول سال در بازه‌های‌ زمانی مختلف برگزار می‌شود که این شرایط برای دانش‌آموزانی که عادت دارند طبق برنامه پیش بروند، اصلاً مناسب نیست.

 • جامعه آماری :

آزمون‌های سنجش که در طول سال برگزار می‌شوند، دارای جامعه آماری مناسبی نیستند ولی نقطه قوت این آزمون‌ها و شهرت آزمون‌های سنجش مختص به 4 آزمون جامع پایانی آن است که جامعه آماری بسیار عالی دارد. رتبه‌ داوطلبان در آزمون‌های جامع آن، بسیار نزدیک به رتبه کنکور آن‌ها می‌باشد و اکثر داوطلبان کنکور که در آزمون‌های مؤسسات دیگر شرکت کرده‌اند، در آزمون‌های جامع سنجش نیز شرکت می‌کنند.

 • هزینه :

از لحاظ هزینه آزمون‌های سنجش بسیار کم‌هزینه هستند و نسبت به بقیه آزمون‌ها ارزان‌تر می‌باشند و می‌توان در این آزمون‌ها که هر ماه یک‌بار برگزار می‌شوند به‌صورت تک آزمونی ثبت‌نام کرد.

 • کیفیت سوالات :

آزمون‌های آزمایشی سنجش به دو مرحله تقسیم می‌شوند: 7 آزمون در طول سال و 4 آزمون جامع پایان سال. کیفیت سؤالات 7 مرحله‌ای در شرایط مطلوب و نرمالی می‌باشد، ولی آزمون‌های جامع سنجش کیفیت بسیار بالایی دارند و دارای جامعه آماری بسیار مطلوبی می‌باشند، به‌طوری که هر سال اکثر داوطلبان کنکور به‌علت سطح سؤالات آزمون‌های جامع سنجش، در این آزمون‌ها شرکت می‌کنند و رتبه‌ای که داوطلب در این آزمون‌ها کسب می‌کند در بیشتر مواقع بسیار نزدیک به رتبه کنکور داوطلب می‌باشد و یک معیار سنجش عالی محسوب می‌شود.

 • نقاط ضعف :

نداشتن برنامه منظم برای برگزاری آزمون‌ها و نبود تحلیل و کارنامه با کیفیت از نقاط ضعف این مؤسسه می‌باشد. با توجه به اینکه آزمون‌ها تقریباً هر یک ماه یک‌بار برگزار می‌شوند و داوطلب با توجه به زمان زیادی که دارد تلاش زیادی برای رسیدن به سرفصل‌های آزمون انجام نمی‌دهد. این موضوع باعث عدم مطالعه مستمر و گاهاً ایجاد وقفه در مطالعه می‌‌شود.

به‌طور کلی نظر بنده این است که یکی از آزمون‌های گاج، قلم‌چی و گزینه ‌دو را با راهنمایی مشاور خود در رایاکنکور، به‌عنوان آزمون اصلی انتخاب کنید و در کنار آن آزمون‌های جامع سنجش را نیز ثبت‌نام کنید.

 

 

مشاهده نظرات (0)

نظر خود را درج کنید:

برای ثبت نظر ابتدا خود شوید.
تاکنون نظری ثبت نشده است !

با عضویت در سایت رایا کنکور و دریافت اعتبار اولیه می توانید از مشاوره رایگان تحصیلی برخوردار شوید ! عضویت در رایاکنکور تنها 1 دقیقه زمان می خواهد به آسانی و به راحتی هم اکنون عضو شوید

تبلیغات کلیکی توضیحات مربوط به تبلیغات

المپیاد

تاریخ ارسال : 1397/04/28

زمان شروع مطالعه برای کنکور

تاریخ ارسال : 1397/04/17

روش تحلیل آزمون و کارنامه

تاریخ ارسال : 1397/04/17

جعبه لایتنر

تاریخ ارسال : 1397/04/17

امتحانات نهایی

تاریخ ارسال : 1397/04/10

استرس در کنکور

تاریخ ارسال : 1397/03/23

7 تا 10 روز مانده به کنکور ...

تاریخ ارسال : 1397/03/30

توضیح و معرفی زیرگروه ها

تاریخ ارسال : 1397/04/24