سخن مدیریت رایاکنکور با شما : رایاکنکور اولین سیستم پیشرفته در راستای مشاوره تحصیلی و کنکور های سراسری میباشد.
021-66176638 تلفن پشتیبانی 24 ساعته
شما در این مکان هستید :
اهمیت مرور در مطالعه
745
اهمیت مرور در مطالعه

اهمیّت مرور در مطالعه

برای پی‌بردن به اهمیّت موضوع مرور و بازخوانی در مطالعه بهتر است، ابتدا با ساختار کلی حافظه آشنا شوید. حافظه انسان‌ها به سه نوع حافظه کوتاه‌مدت، حافظه‌ی میان‌مدت و حافظه بلند‌مدت تقسیم می‌شود. زمانی که یک فرد اطلاعاتی را دریافت می‌کند، اطلاعات به حافظه کوتاه‌مدت رفته و در آن‌جا قرار می‌گیرد. اگر فرد تا یک‌روز بعد از مطالعه، اطلاعاتی که دریافت کرده است را مرور نکند تقریباً 80 درصد آن اطلاعات فراموش می‌شود. طی تحقیقات انجام شده اگر مطلبی تا 24 ساعت بعد از یادگیری مرور شود، اطلاعات به حافظه میان‌مدت رفته و تا مدت زمان یک هفته در حافظه  باقی می‌ماند. حال اگر بعد از یک هفته دوباره همان مطلب مرور شود، 4 ماه در ذهن باقی می‌ماند و به حافظه بلندمدت انتقال می‌یابد. اما توجّه کنید که مرور‌ کردن هر درس بایستی حداکثر 15‌ دقیقه وقت شما را بگیرد و بیشتر از این وقت صرف مرور نکنید.

 ابتدا به این نکته توجّه داشته باشید که درس همان روز که در مدرسه تدریس می‌شود حتماً در آن روز خوانده شود، زیرا در ذهن ثبات می‌یابد و تمرکز بر آن بیشتر است. حال بایستی بدانید مرور کردن دروس می‌تواند به صورت‌های مختلفی صورت بگیرد.

اهمیت مرور در مطالعه

1- مرور کردن از روی خلاصه‌نویسی‌ها

یکی از بهترین منابع برای مرور هر مطلبی خلاصه‌نویسی می‌باشد. در ارتباط با خلاصه‌نویسی سعی کنید تمام راه‌ها و روش‌هایی که می‌آموزید و تمام نکات مهم را به زبان خودتان بنویسید. مفهوم خلاصه‌نویسی صرفاً نکته‌برداری کوتاه از مطالب نیست؛ بلکه نوشتن تمام نکات و روش‌ها به زبان خودتان است. به‌طوری که با مطالعه آن تمام راه و‌ روش‌ها به ذهن‌تان خطور کند. حال با مطالعه‌ی خلاصه‌نویسی‌ها به راحتی می‌توانید مطالب را به حافظه میان‌مدت و پس از آن به حافظه بلندمدت خود بسپارید.

2- مرور کردن تست‌ها

یکی دیگر از روش‌های مرور، مرور تست‌هایی است که کنار آن‌ها علامت سه ستاره زده‌اید. (در قسمت اهمیّت و روش مطالعه دروس به‌طور کامل این روش توضیح داده شده است). این تست‌ها که حاصل سه‌بار اشتباه حلی شما می‌باشند، بایستی دوباره حل شوند و مورد بحث قرار گیرند.

3- مرور از روی جزوه و کتاب

این نوع مرور‌ از جزوه و کتاب درسی می‌باشد. کتاب درسی، جزوه و درسنامه را حین مطالعه برای یادگیری در دور اول باید خط کشی، هایلایت و حاشیه‌نویسی کنید. در این نوع مرور نباید خط به خط متن جزوه، کتاب و درسنامه را بخوانید، بلکه باید نکات حاشیه‌نویسی و خط‌کشی و هایلایت شده را مرور کنید. مزیت این نوع مرور این است که با بازخوانی منابعی که قبلا خوانده‌اید حافظه تصویری خود را به خوبی تقویت می‌کنید. این مرور مورد توصیه تیم مشاوره رایا کنکور می‌باشد.

مرور کتاب و جزوه

4- مرور واژگان

مرور واژگان ادبیات، زبان انگلیسی، تاریخ ادبیات، فرمول‌های ریاضی فیزیک و درس‌های مختلف بایستی در فواصل زمانی نزدیک به‌هم صورت بگیرد. حتماً سعی‌کنید یک شب در میان این مطالب را مرور کنید تا در حافظه بلند مدتتان جای گیرد.

مرور واژگان یک شب در میان، توصیه می‌گردد. بقیه مطالب بهتر است با رعایت مرور یک روز، یک هفته، یک ماه و چهار ماه بعد از یادگیری صورت گیرد تا به خوبی در حافظه بلندمدت ماندگار شود.

 

مشاهده نظرات (0)

نظر خود را درج کنید:

برای ثبت نظر ابتدا خود شوید.
تاکنون نظری ثبت نشده است !

با عضویت در سایت رایا کنکور و دریافت اعتبار اولیه می توانید از مشاوره رایگان تحصیلی برخوردار شوید ! عضویت در رایاکنکور تنها 1 دقیقه زمان می خواهد به آسانی و به راحتی هم اکنون عضو شوید

تبلیغات کلیکی توضیحات مربوط به تبلیغات