سخن مدیریت رایاکنکور با شما : رایاکنکور اولین سیستم پیشرفته در راستای مشاوره تحصیلی و کنکور های سراسری میباشد.
021-66176638 تلفن پشتیبانی 24 ساعته
تاثیر ورزش بر عملکرد کنکوری ها
964
تاثیر ورزش بر عملکرد کنکوری ها

تأثیر ورزش بر عملکرد کنکوری‌ها

محققان معتقدند هنگامی که ورزش می‌کنید خون‌رسانی به مغز افزایش می‌یابد و همین خون‌رسانی بیشتر موجب می‌شود مغز به اکسیژن و غذای بیشتری دسترسی و مواد زائد را دفع کند. ورزش موجب می‌شود مغز همواره سالم و جوان بماند، زیرا سلول‌های عصبی جدیدی در مغز شکل می‌گیرد. اما استرس و اضطراب موجب تحلیل رفتن مغز می‌شود و در نهایت قدرت یادگیری را کاهش می‌دهد. می‌توان با ورزش کردن این تحلیل رفتن را جبران نمود و شادابی و نشاط به مغز بخشید که موجب افزایش یادگیری می‌شود. سپس به یاد داشته باشید همواره در میان درس‌خواندن خود تایمی حتی شده 10 دقیقه برای ورزش کردن جای دهید.

تاثیر ورزش بر عملکرد کنکوری ها

در پی مطالعات دانشمندان که در مجله‌ی current biology  منتشر شده است؛ محققان به این نکته پی برده‌اند که انجام حرکات ورزشی چهار ساعت بعد از یک کار ذهنی و یادگیری در به یاد آوردن اطلاعات، تقویت اطلاعات و الگو‌های مغزی مرتبط با حافظه، برای افرادی که مطالب را فراموش می‌کنند، بسیار مؤثر است.

یکی از علت‌های مهم سندروم روده تحریک‌پذیر، استرس است، که یکی از عوارض آن یبوست و احساس سنگینی می‌باشد که خود موجب کاهش تمرکز می‌شود و سبب پیدایش انقباضات متوالی شده و دل‌درد پدید می‌آید. بنابراین ورزش در کاهش استرس نقش بسزایی دارد و می‌تواند بر روی اعمال و حرکات شما در یادگیری تأثیر بگذارد و برای دانش‌آموزانی که یبوست ناشی از عدم‌ فعالیت آن‌ها را آزار می‌دهد، می تواند مؤثر باشد که روزی نیم ساعت پیاده‌روی کنند.

یکی از نکات مهمی که باید در زمان کنکور به آن توجه شود، حفظ شادی و نشاط است. برای این‌که بتوانید همواره شاد و با نشاط باشید و از مسائلی همچون عدم تمرکز، عدم توجه، بدخوابی، تنبلی و بدخلقی جلوگیری کنید بایستی هورمون‌های هوشیاری که دوپامین است در بدن ترشح شود. همچنین ترشح هورمون اندورفین که مانع از اضطراب است و از غدد مخاطی و هیپوتالاموس ترشح می‌شود  احساس مثبتی در شما ایجاد می‌کند. در این مورد توصیه می‌شود با روزی نیم‌ساعت پیاده‌روی ترشح این هورمون‌ها را بیشتر کنید. زیرا ورزش کردن در یادگیری، حفظ حافظه‌ی بلند‌مدت و تأثیرات مثبت در روح و روان شما همچون دوپینگ می‌ماند و شما را از رقیبانتان حتماً جلو می‌اندازد.

چند نکته مهم که بهتر است شما دانش‌آموزان کنکوری حتماً آن‌ها را مدنظر قرار دهید :

  • یکی از مهم‌ترین کارها که بر روی تمرکز و افزایش یادگیری تأثیر  بسزایی دارد این است که هر 45 دقیقه، سه بار نفس عمیق بکشید! این کار باعث می‌شود که اکسیژن بیشتری به مغز رسیده و با افزایش سطح هوشیاری شما می‌توانید با انرژی بیشتری مشغول درس‌خواندن شوید. توجه داشته باشید که شما در ایّام درس‌خواندن برای کنکور حتماً سلامت خود را بایستی حفظ کنید.
  • هنگامی‌که صبح‌ها بیدار می‌شوید، حتماً نرمش‌های کششی انجام دهید تا مغز متوجه شود شما بیدار شده‌اید و شروع به فعالیت کند. هنگامی که مغز متوجه بیداری شما شود به بقیه اندام‌های بدن همچون کبد نیز دستور بیداری داده و عملیّات هضم غذا و افزایش انرژی در بدن بهتر صورت می‌گیرد و شما قطعاً در طول روز حس بهتر و سبک‌تری خواهید داشت.

به طور کلی فواید ورزش کردن بر ذهن و روح :

به گزارش خبر‌گزاری ایسنا بسیاری از محققان به این نتیجه رسیده‌اند که ورزش کردن کارایی مغز را افزایش می‌دهد و فواید روحی و ذهنی بسیاری به همراه دارد.

الف)کاهش استرس : با ورزش کردن هورمون نورپین‌فرین در بدن افزایش‌ یافته و این ماده شیمیایی واکنش مغز به استرس را کنترل می‌کند. در حقیقت با کمک ورزش بسیار راحت می‌توانید با تنش‌ها کنار بیایید.

ب) با تنها 30 دقیقه ورزش کردن همچون پیاده‌روی در روز می‌توان مانند قرص‌های ضد ‌افسردگی عمل نموده و همان تأثیر را در درمان افسردگی و افزایش شادی و نشاط دریافت کنید.

ج) همان‌طور که اشاره شد ورزش‌ کردن هورمون اندورفین را در بدن افزایش می‌دهد، که موجب می‌شود احساس مثبتی درون شما ایجاد شود و اعتماد به‌نفس شما را افزایش دهد.

د) افزایش قدرت مغز : مطالعات بسیاری بر روی انسان‌ها و حیواناتی از جمله موش صورت گرفته است که نشان می‌دهد ورزش موجب تولید سلول‌های مغزی جدیدی می‌شود که کارایی مغز را افزایش می‌دهد. همچنین انجام ورزش‌های بیشتر و شدید‌‌تر باعث افزایش پروتئین BDNF در بدن می‌شود که قدرت یادگیری، تفکر و تصمیم‌گیری را افزایش می‌دهد.

ه ) افزایش حافظه : ورزش سلول‌های هیپوکامپوس که موجب یادگیری و حافظه‌ی بهتر می‌شود را تقویت می‌کند و سطح یادگیری را افزایش می‌دهد. عملکرد ورزش بر روی بدن همچون قرص آرامش بخش بوده و تأثیرات مثبتی بر روی روح و روان می‌گذارد.

چ) افزایش انرژی : بررسی‌های محققان نشان می‌دهد افرادی که ورزش می‌کنند از سطح انرژی خیلی بیشتری نسبت به افراد عادی برخوردار هستند.

ج) افزایش خلاقیت : یکی از فواید بسیار مهم از انجام ورزش این موضوع است که خلاقیت را تا دو ساعت بعد از ورزش افزایش می‌دهد. ورزش کردن در فضای آزاد تأثیر بسیار بیشتری بر خلاقیّت دارد.

 

 

مشاهده نظرات (0)

نظر خود را درج کنید:

برای ثبت نظر ابتدا خود شوید.
تاکنون نظری ثبت نشده است !

با عضویت در سایت رایا کنکور و دریافت اعتبار اولیه می توانید از مشاوره رایگان تحصیلی برخوردار شوید ! عضویت در رایاکنکور تنها 1 دقیقه زمان می خواهد به آسانی و به راحتی هم اکنون عضو شوید

تبلیغات کلیکی توضیحات مربوط به تبلیغات