سخن مدیریت رایاکنکور با شما : رایاکنکور اولین سیستم پیشرفته در راستای مشاوره تحصیلی و کنکور های سراسری میباشد.
021-66176638 تلفن پشتیبانی 24 ساعته
شما در این مکان هستید :
چگونه مطالعه را شروع کنیم ؟
623
چگونه مطالعه را شروع کنیم ؟

چگونه مطالعه را شروع کنیم ؟

یک موضوع مهم برای دانش‌آموزانی که می‌خواهند تلاش خود را برای آزمون کنکور انجام دهند، چگونه شروع کردن مطالعه است، که اکثر اوقات باعث سردرگمی و خستگی زودرس و دلسردی دانش‌آموزان می‌شود.

فراموش نکنید برای رسیدن به هدف، گام اول بسیار مؤثر و مفید است. شما در ابتدای هر فعالیّت باید هدف خود را مشخص کنید. بدون هدف هیچ فعالیّتی را انجام ندهید چون در ادامه راه باعث سردرگمی و عدم انگیزه در شما می‌شود. برای موفقیت شما نیازمند انگیزه هستید، تا دلسرد نشوید و با تمام وجود برای موفقیت تلاش کنید.

در بحث مطالعه‌کردن، مهم‌ترین گزینه این است که هدف‌تان‌ را انتخاب کنید؛ مثلاً می‌خواهید درس بخوانید که رتبه دو رقمی کنکور را کسب کنید و آینده‌ی شغلی خود را تضمین کنید؛ این هدف باعث ایجاد انگیزه می‌شود.

 با توجه به این‌که افراد مختلف دارای توانایی‌های متفاوت و سلیقه‌های گوناگون هستند، به‌طور قطعی نمی‌توان گفت که برای شروع مطالعه و موفقیّت در کنکور ابتدا کدام درس را مطالعه کنید ! ولی به‌طور معمول و با تحقیقات به‌عمل‌آمده، خواندن کتاب‌های قطور با مطالب سخت برای شروع توصیه نمی‌شود؛ زیرا باعث کاهش انرژی و دلسردی شما می‌شود. پس بهتر است از کتاب‌های کم‌حجم با مطالب ساده و روان شروع کنید. فراموش نکنید خوب مطالعه کردن یک فعل ذاتی نیست و با تمرین و پشتکار باید آن ‌را پرورش دهید.

 

نگرش شما نسبت به یک فعالیّت که انجام می‌دهید در موفقیّت شما بسیار تأثیرگذار است. شما برای رسیدن به هدف باید از تلاشی که انجام می‌دهید، لذت ببرید؛ در غیر این‌صورت به زودی خسته می‌شوید و همه چیز را رها می‌کنید. امیل فاگه

 

توصیه‌های مهم برای شروع مطالعه :

  • حالت فیزیکی که هر فرد در آن مطالعه می‌کند، متفاوت است. بعضی افراد حالت دراز‌کش، بعضی نشستن روی صندلی و .... را ترجیح می‌دهند. سعی‌کنید برای شروع درس‌خواندن هر حالتی را که برایتان‌ راحت است، انتخاب کنید و وسواس به خرج ندهید.

حالت فیزیکی بدن در هنگام مطالعه

 

  • دوستانی را انتخاب کنید که اهل مطالعه باشند چون علاوه بر کمک، باعث ایجاد انگیزه در شما می‌شوند. از افرادی که شما را نسبت به رسیدن به هدف‌تان دلسرد می‌کنند، دوری کنید.

دوستان اهل مطالعه

 

  • از محرک‌های درونی و بیرونی بهره ببرید. سخنان دانشمندان و بزرگان در مورد ایجاد انگیزه بسیار مؤثر است. سعی ‌کنید هر روز از این محرک درونی استفاده کنید.

 

محرک های درونی و بیرونی

 

  • حتماً یک نفر را در جریان فعالیّت‌های خودتان بگذارید که فعالیّت‌های شما را برای رسیدن به هدف دنبال کند. این فرد می‌تواند از اعضای خانواده یا دوستان شما باشد. وجود این افراد باعث ایجاد تعهد در شما می‌شود و در مواقعی که شما به دلایل مختلف ممکن است از فعالیّت دست بکشید، شما را تحریک و تشویق می‌کند و از جا ‌زدن شما جلوگیر‌ی می‌کند اما در انتخاب این شخص باید بسیار هوشیار عمل کنید.    

 

  • نگرش شما نسبت به یک فعالیّت که انجام می‌دهید در موفقیّت شما بسیار تأثیرگذار است. شما برای رسیدن به هدف باید از تلاشی که انجام می‌دهید، لذت ببرید؛ در غیر این‌صورت به زودی خسته می‌شوید و همه چیز را رها می‌کنید.

 

  • از مطالعه لذت ببرید.‌ باید این حس لذت‌ بردن را در خود ایجاد کنید تا هر چه سریع‌تر مطالعه به‌عنوان یک عادت لذت‌بخش برای شما در زندگی‌تان جا باز کند.

 

  • مشاوره با افراد با تجربه و موفق برای شروع و ارائه یک برنامه صحیح برای رسیدن به هدف بسیار مهم و مفید است.

 

مشاوره با افراد با تجربه

  • از عواملی که باعث می‌شود شخص از فعالیّتی که انجام می‌دهد لذت ببرد این است که به اصطلاح عامیانه (خودش را جوگیر کند). برای مثال در تصوّرتان یک شخص ورزشکار را همیشه با لباس‌های اسپرت و کفش‌های ورزشی تصوّر می‌کنید. اگر می‌خواهید به‌راحتی شروع به ورزش کنید ابتدا وسایلی را که در تصوّرتان یک ورزشکار نیاز دارد تهیّه کنید. این موضوع باعث می‌شود که شما با پوشیدن و استفاده از آن وسایل تحریک شوید و از ورزش‌کردن، لذت ببرید. این مسئله در مورد تمام فعالیّت‌ها تأثیر مثبت می‌گذارد. شما در تصوّر خودتان یک فرد که مطالعه می‌کند را چگونه تجسم می‌کنید؟

سعی‌کنید ژست یک فرد اهل مطالعه را بگیرید. مثلاً روی میز مطالعه خودتان یک استکان چای یا قهوه بگذارید. طبیعتاً تصوّر ذهنی شما همیشه یک ایده‌آل از آن فعالیّت برای شما مجسم می‌کند. قطعاً شما آن تجسم را ناخودآگاه به‌خاطر این‌که برایتان جذاب و لذت‌بخش بوده، در ذهنتان ذخیره کرده‌اید.

ژست افراد اهل مطالعه

 

مشاهده نظرات (0)

نظر خود را درج کنید:

برای ثبت نظر ابتدا خود شوید.
تاکنون نظری ثبت نشده است !

با عضویت در سایت رایا کنکور و دریافت اعتبار اولیه می توانید از مشاوره رایگان تحصیلی برخوردار شوید ! عضویت در رایاکنکور تنها 1 دقیقه زمان می خواهد به آسانی و به راحتی هم اکنون عضو شوید

تبلیغات کلیکی توضیحات مربوط به تبلیغات