سخن مدیریت رایاکنکور با شما : رایاکنکور اولین سیستم پیشرفته در راستای مشاوره تحصیلی و کنکور های سراسری میباشد.
021-66176638 تلفن پشتیبانی 24 ساعته
شما در این مکان هستید :
روش‌ها و فواید تست‌زنی
773
روش‌ها و فواید تست‌زنی

روش‌ها و فواید تست‌زنی 

در دوران تحصیل بسیار مشاهده شده که بیشتر افرادی که در کنکور موفق هستند داوطلبانی می‌باشند که قبل از جلسه کنکور تا حد توان روش‌های تست‌زنی را تمرین کرده‌اند. تست‌زنی از این جهت مفید می‌باشد که داوطلب با بارم‌بندی دروس، روش‌های تست‌زنی، تقسیم‌بندی زمان جلسه برای دروس متفاوت و ... آشنا می‌شود. ضمناً تجربه‌های مشابه در زمینه یک کارِ واحد باعث کاهش استرس و فشارهای روحی در انجام آن کار می‌شود. شما هر چه بیشتر آزمون‌های مشابه با کنکور و روش‌های تست‌زنی را تمرین کنید در جلسه کنکور کمتر استرس خواهید داشت چون با اکثر مؤلفه‌های آن آشنا شده‌اید.

تست زنی

زمان شروع تست‌زنی بسیار مهم است. بعضی از داوطلبان کنکور زمان تست‌زنی را به بعد از عید موکول می‌کنند، که این یک روش نامطلوب و بی‌اثر می‌باشد. به‌طور معمول زمان بعد از عید تا کنکور بهترین زمان برای مرور و یادآوری مطالب است.

بهترین روش تست‌زنی از لحاظ زمانی، همراه با خواندن مطالب هر فصل می‌باشد. هیچ‌گاه نباید تست‌زدن را از مقوله مطالعه جدا کنیم، مطالعه مطالب درسی و تمرین تست‌زنی دو بحث مکمل هم هستند و همراهی و در کنار هم بودن آن‌ها الزامی است.

پاسخگویی به سؤالاتی که به‌صورت تستی طرح می‌شوند بسیار راحت‌تر از سؤالات تشریحی می‌باشد. آشنایی با روش‌های تست‌زنی بسیار مهم است. حتی اگر به‌صورت کامل به مطالب کتاب مسلّط باشید ولی روش‌های تست‌زنی را تمرین نکرده باشید، بدون شک با روبرو شدن با سؤالات تستی و نا‌آشنایی با روش‌های تست‌زنی دچار استرس‌ می‌شوید.

تکنیک‌ها و نکات مهم در تست‌زنی :

 • مدیریت زمان : موضوع مدیریت زمان بسیار مهم و حیاتی می‌باشد. سعی‌کنید در زمانی که برای هر درس در نظر گرفته شده به سؤالاتش پاسخ دهید تا برای هیچ گروهی از سؤالات با کمبود وقت مواجه نشوید.

مدیریت زمان

 • در هر بحث سعی‌کنید ابتداء به سؤالات ساده پاسخ دهید؛ این روش دو مزیت دارد:
 1. باعث کاهش خستگی ذهن‌تان می‌شود.
 2. ذهن برای سؤالات پیچیده آن مبحث آماده می‌شود.
 • حذف گزینه‌های غلط : یکی از متداول‌ترین و مفیدترین مهارت‌های تست‌زنی می‌باشد که فقط و فقط با تمرین تست‌زنی به این مهارت می‌رسید که با دیدن گزینه‌های غلط، آن‌ها را شناسایی و حذف کنید.
 • متن سؤال را به دقت بخوانید و به فعل‌هایی مانند : باشد، نباشد و ... توجه کنید.
 • اگر صد ‌در ‌صد با سؤال بیگانه هستید روی سؤال را خط بکشید.
 • اگر در تستی دو گزینه کاملاً متناقض وجود داشته باشد معمولاً یکی از این دو گزینه جواب درست است.
 • در حل تست از اشتباه کردن نترسید؛ زیرا ترسیدن بازدهی را کم کرده و باعث فراموشی می‌شود.
 • هدف‌گذاری : قبل از حضور در جلسه کنکور هدف‌گذاری کنید. مثلاً ممکن است دانش‌آموز قصد قبولی در رشته‌های زیر گروه یک تجربی را داشته باشد، در این‌صورت می‌تواند وقت درس زمین‌شناسی را به دروس مهم‌تر‌ مانند زیست‌شناسی اختصاص دهد یا کتاب‌ها را به‌صورت مبحثی مطالعه کند. قبل از آزمون باید هدف‌گذاری کنید که چه زمانی را به چه درسی اختصاص دهید؛ این یک امر بدیهی است که بسیاری از داوطلبان به دلایلی نتوانسته‌اند همه مباحث را مطالعه کنند پس هدف‌گذاری قبل از آزمون بسیار با اهمیت است.

هدف گذاری

 • درست خواندن متن سؤال بسیار مهم است و در پیدا کردن جواب بسیار کمک می‌کند.
 • سعی‌کنید روش حل سؤال را تا آخرین مرحله پیش ببرید؛ هیچگاه با حدس و گمان به سؤالات پاسخ ندهید.
 • نتیجه و جواب‌نهایی سؤال را به دقت بررسی کنید.
 • اگر بعد از حل سؤال به دو جواب رسیدید و هر دو جواب در گزینه‌ها وجود داشتند؛ حتماً یکی از گزینه‌ها را انتخاب کنید. دقت کنید این مورد درصورتی قابل اجرا است که شما در تعداد کمی از سوالات این مشکل برخورد کنید. (مثلاً بین یک تا سه سوال).

رسیدن به دو جوابی که در گزینه ها موجود است

انواع تست‌ها :

 • تست‌های تمرینی : تست‌هایی که هر دانش‌آموز بعد از مطالعه هر فصل برای تثبیت اطلاعات در ذهن، حل می‌کند، تست تمرینی یا آموزشی گفته می‌شود. این تست‌ها معمولاً فصل به فصل در کتاب‌های کمک درسی برای یادگیری بهتر مطالب وجود دارد.

تست های تمرینی

 • تست‌های تمرینی را بدون در نظر گرفتن زمان و درصد حل کنید. صرفاً این عملیات برای یادگیری و تثبیت مطالب می‌باشد که معمولاً تست‌های تمرینی از کنکور‌های سال‌های گذشته و تست‌های تألیفی استاندار می‌باشند.
 • بعد از حل هر تست جواب به دست آمده را با پاسخنامه کتاب کمک درسی مقایسه کنید.
 • قبل از این‌که تست‌های تمرینی را بزنید، به‌طور کامل متن کتاب و مسائل را خوب یاد بگیرید.

متن کتاب

 • سعی‌کنید در دروس عمومی بلافاصله بعد از مطالعه مطالب تست نزنید و بین این دو (مطالعه و تست‌زنی) فاصله بگذارید.

دروس عمومی

 • تست‌های ارزیابی : تست‌های ارزیابی همان آزمونی است که داوطلب در خانه برای خودش برگزار می‌کند. در این مرحله باید وقت بگیرید و درصد بزنید، با این کار شما مشکلات خود را در هر بحث مشخص می‌کنید و آن‌ها را رفع می‌کنید.

تست های ارزیابی

 • تست‌های آموزشی : این تست‌ها را چندین بار پاسخ دهید تا خلاقیت لازم برای حل تست را پیدا کنید. تمام قواعد کنکور از قبیل زمان‌بندی، شیوه و ترتیب آزمون دادن را رعایت کنید. تست‌های آموزشی را در برنامه هفتگی خودتان جا دهید و بعد از مطالعه و تست‌های تمرینی این کار را به‌صورت مداوم انجام دهید. پاسخ‌های خود را بررسی کنید و نکات مهم آن را یادداشت کنید و در بازه زمانی خاص آن‌ها را مرور کنید. در برنامه روزانه خودتان حتماً چند آزمون ارزیابی برگزار کنید. ( بین 10 تا 15 تست).

تست های آموزشی

 • تست‌زنی برای جمع‌بندی : بعد از این‌که با تست‌های آموزشی یادگیری خود را تکمیل کردید به سراغ تست‌های جمع‌بندی بروید. بهترین زمان برای تست‌های جمع‌بندی ایام نوروز و تابستان می‌باشد.

تست های جمع بندی

 

مشاهده نظرات (0)

نظر خود را درج کنید:

برای ثبت نظر ابتدا خود شوید.
تاکنون نظری ثبت نشده است !

با عضویت در سایت رایا کنکور و دریافت اعتبار اولیه می توانید از مشاوره رایگان تحصیلی برخوردار شوید ! عضویت در رایاکنکور تنها 1 دقیقه زمان می خواهد به آسانی و به راحتی هم اکنون عضو شوید

تبلیغات کلیکی توضیحات مربوط به تبلیغات