سخن مدیریت رایاکنکور با شما : رایاکنکور اولین سیستم پیشرفته در راستای مشاوره تحصیلی و کنکور های سراسری میباشد.
021-66176638 تلفن پشتیبانی 24 ساعته
چگونه استرس، استعداد و زمان خود را مدیریت کنیم ؟
712
چگونه استرس، استعداد و زمان خود را مدیریت کنیم ؟

چگونه خودمان را مدیریت کنیم !

مدیریت یکی از مهم‌ترین مراحل تحقق هدف است، یک مدیر موفق کسی است که در مرحله اول خودش را مدیریت کند. انسان دارای ابعاد و خصوصیت‌های گوناگونی است که برای مدیریت بر خود باید هر کدام از این خصوصیات را مدیریت کند. ابعاد و خصوصیات گوناگون انسان عبارتند از : ذهن، فکر، جسم، عاطفه، عصبانیت و ...

اگر می‌خواهید فعالیّت‌ها و خصوصیات خود را مدیریت کنید ابتدا هدف‌های خودتان را مشخص و آن‌ها را اولویت‌بندی کنید. طبیعتاً هر فرد دارای نقاط قوت و ضعفی می‌باشد، یک مدیر موفق کسی است که نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی و سعی‌ کند نقاط ضعف خود را تا حد امکان کاهش و نقاط قوت را تقویت کند. چه‌بسا افرادی که با یک نگرش غیر ‌واقع‌بینانه نقاط ضعف خود را تقویت می‌کنند مثلاً بعضی افراد حس غرور را یک خصوصیت خوب می‌دانند و گاهاً به این‌که شخص مغروری هستند، افتخار می‌کنند. عادت‌های خوب را در خودتان تقویت کنید و اگر می‌خواهید مانند انسان‌های بزرگ شوید باید مثل آن‌ها رفتار کنید این موضوع یک پروسه‌ی زمان‌بر است. یادمان باشد موفقیّت در یک شب اتفاق نمی‌افتد. برای ارتقا رفتار و خصوصیات خودتان سعی‌ کنید با افراد بهتر از خودتان معاشرت کنید و فعالیّت‌ها را براساس برنامه‌ا‌ی از قبل تنظیم شده، پیش ببرید. هر شب سعی‌کنید برای فردا برنامه داشته باشید تا زمان را از دست ندهید.

مدیریت

در ادامه به مدیریت چند موضوع که برای شما حائز اهمیّت است، اشاره می‌کنیم:

  •  مدیریت استعداد :

انسان دارای استعداد‌های مختلفی است مانند : (استعداد منطقی و محاسباتی، کلامی،  تصویری، اندامی، موسیقی و ...) اما در تمام این زمینه‌ها قدرت یکسانی ندارد و معمولاً یکی از این استعدادها از بقیه بارزتر است مثلاً بعضی افراد از کودکی به موسیقی علاقه دارند و بعضی دیگر مسائل محاسباتی را خیلی راحت حل می‌کنند. شما باید استعداد بنیادی یا همان استعداد بارز خودتان را شناسایی کنید. در مرحله بعد هدف خود را مشخص کنید که طبیعتاً به‌صورت ناخودآگاه هدف شما بیشتر اوقات مرتبط با استعداد مبنایی شما می‌باشد. برای رسیدن به هدف استعداد مبنایی ‌(اصلی)‌ خود را در راستای هدف‌تان قرار دهید. مثلاً یک شخصی که به موسیقی علاقه دارد؛ هدفش این است که استاد مطرحی در نواختن پیانو شود. پس استعداد اصلی خود که گرایش به موسیقی بوده را مختص به ساز پیانو می‌کند و استعداد‌های فرعی خود را در راستای رسیدن به هدف با استعداد اصلی خود هم‌سو می‌کند. مثلاً احساس می‌کند که یک نوازنده پیانو باید دارای یک اندام مناسب باشد؛ پس استعداد جسمی خود را با آن ایده‌ال که در ذهن دارد، همسان می‌کند.

مدیریت استعداد

  • مدیریت زمان : 

اکثر انسان‌های موفق افرادی هستند که از زمان‌شان استفاده بهینه می‌کنند وقت را تلف نمی‌کنند. برای مدیریت زمان در مرحله اول باید یک برنامه قوی و حساب شده داشته باشید که فعالیّت‌های شما را در آینده و در زمان‌های مشخص تنظیم کند. متأسفانه بیشتر افراد از کمبود وقت شکایت می‌کنند ولی هیچ‌گاه به دنبال راه‌حلی برای آن نیستند.

مدیریت فعالیت ها

چند توصیه مهم:

  • فعالیّت‌های خودتان را در کمتر از 5 دقیقه شروع کنید و شروع فعالیّت‌ها را به دلایل و بهانه‌های مختلف به زمانی دیگر موکول نکنید.
  • در برنامه‌ریزی باید ساعاتی که بازدهی بیشتری دارید را شناسایی کنید، و در این زمان‌ها کارهایی را که ارزش بیشتری دارد، انجام دهید. مثلاً بعضی افراد در ساعات عصر قدرت یادگیری بیشتری دارند و بعضی دیگر در ساعات صبح؛ پس باید مطالبی که دارای اهمیّت و تأثیر بیشتری هستند را در این ساعات مطالعه کنید.

ساعت در برنامه ریزی

  • فعالیّت‌ها را حتماً طبق برنامه انجام‌دهید و آن‌ها را طبق سلیقه شخصی جا‌به‌جا نکنید، چون باعث سردرگمی و اتلاف وقت می‌شود.
  • بعد از یک بازه‌ی یک هفته‌ای یا یک ماهه در مورد برنامه‌ تحقیق کنید. اگر به نظرتان بازدهی لازم را نداشته، عوامل اتلاف وقت را شناسایی کنید تا در برنامه‌ریزی جدید آن‌را کاهش دهید.
  • فراموش نکنید، مؤثر‌ترین عامل در موفقیّت استفاده بهینه از زمان است؛ پس قدر زمان را بدانید.

 

  • مدیریت استرس : 

استرس یک عامل مهم در عدم یادگیری مطالب است و یکی از عوامل تشدید بی‌دقتی در هنگام آزمون به‌حساب می‌آید.

هدفتان را واقع‌بینانه انتخاب کنید تا برای رسیدن به آن با موانع سخت مواجه نشوید که باعث استرس شما شود.

برای موفقیت در یک فعالیت یا آزمون از قبل خود را آماده کنید، اطلاعات و توانایی‌های لازم را کسب کنید که در مرحله عمل دچار مشکل و استرس نشوید.

مدیریت استرس

در چهار چوب یک برنامه‌ریزی درست فعالیت کنید چون انجام فعالیت‌های زیاد و سنگین در مدت زمان کوتاه باعث استرس می‌شود. پس  برای هر فعالیت یا آزمون، زمان مناسب را در نظر بگیرید.

 سعی کنید همیشه مثبت‌اندیش باشید چون دنیای شما را افکارتان می‌سازند. هر چه افکار منفی داشته ‌باشید در زندگی دچار مشکلات و فشارهای روحی بیشتری می‌شوید. بهترین راه درمان تلقین است.

مثبت اندیش باشید

پس همیشه به مسائل و حتی موانع با دید مثبت نگاه کنید و چیزهایی را که ‌توان تغییر آن‌ها را ندارید، انجام ندهید. چون احساس شکست به شما دست می‌دهد.

مثبت بودن در مسائل

برای مدیریت استرس، ورزش و تفریح را فراموش نکنید. اگر انجام فعالیتی باعث عصبانیت شما می‌شود، دست از کار بکشید وسعی کنید موقعیت را ترک کنید؛ چون قرار گرفتن در این وضعیت فشار روحی شما را تشدید می‌کند.

 

مشاهده نظرات (0)

نظر خود را درج کنید:

برای ثبت نظر ابتدا خود شوید.
تاکنون نظری ثبت نشده است !

با عضویت در سایت رایا کنکور و دریافت اعتبار اولیه می توانید از مشاوره رایگان تحصیلی برخوردار شوید ! عضویت در رایاکنکور تنها 1 دقیقه زمان می خواهد به آسانی و به راحتی هم اکنون عضو شوید

تبلیغات کلیکی توضیحات مربوط به تبلیغات