سخن مدیریت رایاکنکور با شما : رایاکنکور اولین سیستم پیشرفته در راستای مشاوره تحصیلی و کنکور های سراسری میباشد.
021-66176638 تلفن پشتیبانی 24 ساعته
والدین در ایجاد انگیزه در فرزندانشان چه نقشی دارند ؟
498
والدین در ایجاد انگیزه در فرزندانشان چه نقشی دارند ؟

 فرزندم هیچ انگیزه‌ای برای مطالعه ندارد؛ چکار کنم؟؟؟

این سوال یکی از چالش‌های اساسی والدین می‌باشد که گاهاً به‌خاطر حل آن روش‎های نادرستی را پیش می‌گیرند و باعث بروز مشکلات دیگری می‌شوند. والدین محترم لطفاً مطالب زیر را با دقت بخوانید و برای موفقیت فرزندان‌تان راهکارهای ارائه شده را اجرا کنید.   

 

ایجاد انگیزه در فرزندان توسط والدین

 

انگیزه یک مسأله ذاتی نیست بلکه محیط و ارتباطات باعث ایجاد انگیزه در شخص می‌شود، در نتیجه نقش والدین در ایجاد انگیزه برای مطالعه فرزندان‌شان بسیار حائز اهمیّت است.

توصیه‌های مشاورین رایا برای حل این مشکل :

 • فرزندان خود را کمک کنید تا هدف‌شان را مشخص کنند. در تعیین هدف، علاقه فرزندان‌تان را در اولویت قرار دهید. در مورد هدف با فرزندانتان صحبت و سعی ‌کنید هدف را برای فرزندتان زیبا ترسیم کنید، در راستای تحقق هدف احساس نیاز به درس‌ خواندن را در فرزندتان ایجاد کنید. یادتان باشد تا انسان به چیزی نیاز نداشته باشد تلاشی در آن راستا انجام نمی‌دهد. مثلاً انسان تا گرسنه نباشد، اقدام به خوردن غذا نمی‌کند.
 • در محیط خانه مطالعه کنید و از مطالعه لذت ببرید یا روزنامه را به‌صورت جمعی بخوانید و مطالب را به چالش بکشید و لذت خود را از خواندن مطالبِ زیبا نشان دهید تا فرزندتان تشویق شود و با انگیزه بیشتر به مطالعه مطالب بپردازد.
 • استفاده از روش تشویق : در قبال یادگیری مطالب به فرزندان جایزه بدهید؛ البته نه به صورتی که او را شرطی کنید و در ازای هر مطالعه انتظار دریافت جایزه داشته باشد. اگر فرزندتان بداند با رسیدن به هدف یک جایزه هم دریافت می‌کند، خیلی با انگیزه‌تر تلاش می‌کند.

 

تشویق

 • برای لذت از مطالعه نمونه عملی بیاورید : مثلاً اگر غذای خوشمزه‌ای درست می‌کنید عنوان کنید که طرز پخت آن را از فلان کتاب یا مجله آشپزی یاد‌ گرفته‌اید.
 • در مورد کتاب‌هایی که در جوانی خوانده‌اید، صحبت کنید چون فرزندانتان دوست دارند احساسات شما را در آن دوران بدانند.
 • با خانواده به نمایشگاه کتاب بروید و خرید میز، صندلی و کتاب را به فرزندان خود واگذار کنید.
 • در انتخاب دوستان فرزندتان مواظب باشید. چون افراد بیشتر انرژی خودشان را از محیط و افرادی که در اطراف‌شان هستند، دریافت می‌کنند. اجازه ندهید فرزندتان با افراد بی‌انگیزه معاشرت کند چون قطعاً بر فرزندتان اثر منفی می‌گذارند و بلعکس ارتباط با افراد پر‌انرژی و با نگرش‌های مثبت می‌تواند در موفقیّت فرزند شما مؤثر باشد.

 

نقش والدین در انتخاب دوست برای فرزندان

 • به فرزندتان یاد دهید که با پشتکار بر روی هدف خود تمرکز کند. یادتان باشد، پشتکار یک امر آموختنی است.

 

نشان دادن مسیر درست توسط والدین

 • محیط را برای مطالعه فرزندتان آماده کنید و با دبیر و معلمان فرزندتان تعامل داشته باشید.
 • اوقاتی که فرزندتان درس می‌خواند؛ در کنارشان باشید و در حل مسائل او را کمک کنید. اگر درصورتی که فرزندتان در حال مطالعه است شما مشغول تماشای فیلم و خوردن تنقلات باشید؛ حتماً انگیزه فرزندتان برای ادامه‌ی مطالعه کم خواهد شد و به‌زودی دست از مطالعه می‌کشد.

 

مطالعه کنار فرزندان

 • استفاده از جملات مثبت، جهت وادار نمودن فرزندتان برای مطالعه : مثلاً به جای این‌که بگویید : " اگر درس نخونی خبری از پارک رفتن و تفریح کردن نیست " ، می‌توانید از این جمله استفاده کنید " هر وقت درس خوندنت تموم شد؛ با هم میریم پارک ".
 • سعی‌کنید شرایطی فراهم کنید تا فرزندتان با الگوهایش رابطه برقرار کند، مثلاً او را به دانشگاه ببرید تا با افراد موفق در کنکور صحبت کند. این کار باعث انگیزه دوچندان فرزندتان می‌شود.
مشاهده نظرات (0)

نظر خود را درج کنید:

برای ثبت نظر ابتدا خود شوید.
تاکنون نظری ثبت نشده است !

با عضویت در سایت رایا کنکور و دریافت اعتبار اولیه می توانید از مشاوره رایگان تحصیلی برخوردار شوید ! عضویت در رایاکنکور تنها 1 دقیقه زمان می خواهد به آسانی و به راحتی هم اکنون عضو شوید

تبلیغات کلیکی توضیحات مربوط به تبلیغات