سخن مدیریت رایاکنکور با شما : رایاکنکور اولین سیستم پیشرفته در راستای مشاوره تحصیلی و کنکور های سراسری میباشد.
021-66176638 تلفن پشتیبانی 24 ساعته
شما در این مکان هستید :
جعبه لایتنر
951
جعبه لایتنر

جعبه لایتنر 

انسان همیشه به دنبال راه‌هایی برای یادگیری است. یک مشکل اساسی در فرآیند یادگیری فراموش‌ کردن مطالب است. یادمان باشد فراموشی به معنی پاک‌ شدن اطلاعات در حافظه نمی‌باشد، بلکه فرد در بازیابی اطلاعات موفق نیست. فراموشی مربوط به حافظه کوتاه‌مدت است. مطالب به سرعت در حافظه کوتاه مدت پردازش می‌شود ولی ظرفیت این حافظه محدود است و فرآیند فراموشی در این حافظه صورت می‌گیرد. باید سعی‌کنیم با روش‌های مختلف اطلاعات را از حافظه کوتاه‌مدت به حافظه‌ بلند‌مدت‌ انتقال دهیم؛ به‌علّت ظرفیت نامحدود حافظه بلند‌مدت اطلاعات ثبت شده در آن فراموش نمی‌شود.

یک روش مؤثر در انتقال اطلاعات به حافظه بلند‌مدت مرور کردن مطالب است و یک روش مؤثر برای مرور جعبه لایتنر  می‌باشد. مرور باید در بازه‌‌های زمانی معینی اتفاق بیفتد. جعبه لایتنر با کمترین و مناسب‌ترین تکرار باعث انتقال اطلاعات به حافظه بلند‌مدت می‌شود.

 • روش کار با جعبه لایتنر :

جعبه لایتنر برای یادگیری هر بحث و موضوعی کاربرد دارد. سؤال‌هایی که می‌خواهید یاد ‌بگیرید را به روی فلش‌کارت و جواب‌ها را در پشت کارت‌ها بنویسید. هر تعداد کارت که می‌خواهید مطالعه کنید را آماده کرده و به دقت سؤال‌ها و جواب‌ها را بخوانید.

 • روز اول : کارت‌ها را بعد از خواندن و یادگیری در جعبه شمارة 1 قرار دهید.
 • روز دوم : سؤالات جدید را روی فلش‌کارت‌ها آماده کنید. کارت‌های قبلی که در جعبه شماره 1 قرار دارند را بیرون بیاورید و سؤالات را بخوانید. بدون نگاه کردن به جواب‌ها سعی‌کنید پاسخ سؤال را بگویید؛ دو حالت پیش می‌آید.
 1. سؤال را درست جواب داده‌اید؛ کارت را در خانه (1)‌2 قرار دهید.
 2. جواب سؤال را فراموش کرده‌اید؛ کارت را کنار بگذارید و بعد از مطالعه‌ی و مرور آن را در جعبه شماره‌‌ی 1 قرار دهید. کارت‌های جدید که در روز دوم آماده کرده‌اید را بخوانید و در جعبه شماره 1 قرار دهید.

نکته :

هر روز مرور را از قسمتی از جعبه شروع می‌کنیم که ظرفیت آن تکمیل باشد. مثلاً جعبه شماره ‌2 شامل دو جعبه فرعی (1)2 و (2)‌2 می‌باشد؛ در روز سوم چون جعبه فرعی (2)2 ‌هنوز خالی است. پس سراغ جعبه شماره 1 می‌رویم.

 • روز سوم : ابتدا کارت‌های جدید را آماده می‌کنیم. چون جعبه شماره 2 تکمیل نشده و خانه‌ی (2)‌2 آن خالی است. پس سراغ جعبه شماره‌ 1 می‌رویم؛ کارت‌ها را بیرون آورده و بدون این‌که جواب‌ها را نگاه کنید، سؤالات را بخوانید و جواب دهید.

دو حالت :

 1. سؤال را درست جواب داده‌اید؛ کارت را در جعبه فرعی (2)‌2 قرار می‌دهیم. به این موضوع توجّه کنید که با کارت‌های روز قبل در یک جعبه فرعی قرار نگیرد.
 2. جواب را نمی‌دانید. کارت را بیرون می‌گذارید و بعد از این‌که همة سؤالات را خواندید، کارت‌هایی که کنار گذاشته‌اید را مرور کنید و سرجای خودشان در جعبه شمارة 1 قرار دهید. در ادامه فلش‌کارت‌های جدید را به دقت مطالعه کنید و در جعبه شماره 1 قرار دهید.
 • روز چهارم : فلش‌کارت‌های جدید را آماده می‌کنیم.

در روز چهارم جعبه شماره 2 تکمیل شده، پس مرور را از جعبه شماره 2 شروع می‌کنیم. دقت کنید کارت‌های جعبه فرعی (1)‌2 را بر می‌داریم و سؤالات را جواب می‌دهیم؛ در حالت 1 سؤال را درست جواب می‌دهیم. کارت را به جعبه شماره 3 در قسمت (1)‌3  انتقال می‌دهیم.

 1. جواب سؤال را نمی‌دانید. کارت را کنار بگذارید و بعد از این‌که سؤالات را خواندید، کارت‌هایی که کنار گذاشته‌اید را بردارید، مرور کنید و در جای خودشان (1)‌2 قرار دهید و در ادامه کارت‌های جعبه یک را بردارید، سؤالات را بخوانید.
 2. جواب درست است : کارت‌ها را به جعبه شماره 2 قسمت (1)‌2 انتقال می‌دهیم.
 3. جواب سؤال را نمی‌دانیم؛ آن‌ها را کنار بگذارید و بعد از این‌که همه کارت‌ها را مطالعه کردید، کارت‌هایی که کنار گذاشته‌اید را مرور کنید و در جعبه شماره یک قرار دهید. در ادامه کارت‌های جدید را به‌دقت مطالعه کنید و در جعبه شماره یک قرار دهید :

نکته :

اگر حجم کارت‌های جعبه شماره یک زیاد است و حجم مطالبی که می‌خواهید مرور کنید زیاد شده، می‌توانید کارت جدید را اضافه نکنید.

 • روز پنجم : جعبه دو تکمیل است. روز چهارم خانه فرعی (1)‌2 را مرور کرده‌ایم. روز پنجم نوبت مرور خانه فرعی(2)‌2 است طبق مطالب فوق کارت‌ها را بیرون بیاورید و سؤالات را جواب دهید.
 1. سؤال را صحیح جواب داده‌اید، کارت را در جعبه شماره 3 و قسمت (2)‌3 قرار می‌دهید‌.
 2. جواب را نمی‌دانید؛ کارت‌ها را کنار می‌گذارید، بعد از تمام‌شدن سؤالات آن‌ها را مطالعه می‌کنید و سرجای خودشان یعنی (2)‌2 قرار می‌دهید؛ در ادامه کارت‌های جعبه شمارة 1 را بیرون بیاورید و سؤالات را جواب دهید :
 3. سؤال را صحیح جواب می‌دهیم؛ کارت را به جعبه شماره 2 در قسمت (2)‌2 انتقال می‌دهیم.
 4. جواب صحیح نبود؛ کارت‌ها را کنار می‌گذاریم. بعد از تمام‌ شدن سؤالات آن‌ها را مرور می‌کنیم و در جعبه شمارة 1 قرار می‌دهیم.

درصورت داشتن کارت‌های جدید آن‌ها را به‌دقت مطالعه کنید و در جعبه شماره 1 قرار دهید.

جعبه شماره 3 ظرفیت چهار گروه دارد؛ یعنی اولیّن قسمت آن (1)‌3 که پر شد، چهار روز بعد جعبه 3 تکمیل می‌شود و برای مرور از جعبه‌های فرعی (1)‌3 که زمان بیشتری از مرور آن گذشته شروع به مرور می‌کنیم.

 1. این روش را تا جایی ادامه می‌دهید تا تمام کارت‌ها از جعبه قسمت 5 خارج شوند. با مرور مطالب در این بازه‌های مشخص شما حتماً مطالبی که از جعبه بیرون رفته را یاد ‌گرفته‌اید.

 

مشاهده نظرات (0)

نظر خود را درج کنید:

برای ثبت نظر ابتدا خود شوید.
تاکنون نظری ثبت نشده است !

با عضویت در سایت رایا کنکور و دریافت اعتبار اولیه می توانید از مشاوره رایگان تحصیلی برخوردار شوید ! عضویت در رایاکنکور تنها 1 دقیقه زمان می خواهد به آسانی و به راحتی هم اکنون عضو شوید

تبلیغات کلیکی توضیحات مربوط به تبلیغات

المپیاد

تاریخ ارسال : 1397/04/28

زمان شروع مطالعه برای کنکور

تاریخ ارسال : 1397/04/17

روش تحلیل آزمون و کارنامه

تاریخ ارسال : 1397/04/17

جعبه لایتنر

تاریخ ارسال : 1397/04/17

امتحانات نهایی

تاریخ ارسال : 1397/04/10

استرس در کنکور

تاریخ ارسال : 1397/03/23

7 تا 10 روز مانده به کنکور ...

تاریخ ارسال : 1397/03/30

توضیح و معرفی زیرگروه ها

تاریخ ارسال : 1397/04/24