سخن مدیریت رایاکنکور با شما : رایاکنکور اولین سیستم پیشرفته در راستای مشاوره تحصیلی و کنکور های سراسری میباشد.
021-66176638 تلفن پشتیبانی 24 ساعته
بهترین منابع مطالعاتی برای کنکور ( درس ادبیات فارسی) نظام قدیم
5931
بهترین منابع مطالعاتی برای کنکور ( درس ادبیات فارسی) نظام قدیم

بهترین منابع کنکور (ادبیات فارسی) 


در مقاله زیر به‌طور مفصّل به اهمیّت درس ادبیات فارسی در کنکور سراسری پرداخته‌ایم. ادبیات فارسی با ضریب 4 مهم‌ترین درس عمومی به‌شمار می‌رود و بسیار حائز اهمیّت است. به‌همین‌دلیل به‌طور کامل منابع مناسب درس ادبیات فارسی را مورد بررسی قرار داده‌ایم تا داوطلبان را در انتخاب منبعی کارآمد یاری نماییم. برای درس ادبیات 3 نوع منبع در بازار موجود است :

 • جامع درس به درس
 • جامع موضوعی
 • کتاب‌های مبحثی که به هر مبحث به‌طور جداگانه پرداخته‌اند.

1- ادبیات موضوعی گاج (مولفان : شجاعی - نظری ) 

این کتاب از نظر تعداد تست ( بیش از 4000 تست ) یکی از کامل‌ترین کتاب‌های بازار است. مباحث به‌طور جداگانه در این کتاب آورده شده و از لحاظ تستی منبع بسیار مناسبی به‌حساب می‌آید، ولی برای درسنامه پیشنهاد بنده این است که از کتاب‌های مبحثی جداگانه در کنار این کتاب استفاده شود.

ادبیات موضوعی گاج

2- ادبیات جامع خیلی سبز (مؤلفان : براری – محی الدین – لطفی – نعمتی )

روند آموزش این کتاب به‌صورت درس به درس می‎باشد. این کتاب را می‌توان به کسانی پیشنهاد کرد که علاقه‌ای به مبحثی خواندن ادبیات ندارند و اولویت آن‌ها پیش رفتن با آزمون‌های آزمایشی می‌باشد. تفاوت این کتاب با کتاب گاج، داشتن درسنامه قوی برای هر درس می‌باشد.

ادبیات جامع خیلی سبز

3- ادبیات جامع نشر الگو (مؤلف : عبدالمحمدی)

این کتاب شامل 4000 تست به‌صورت درس به درس می‌باشد. در ابتدای هر درس خلاصه درس‌ها به‌صورت نموداری و اینفوگرافی آورده شده است. این کتاب از کتاب‌های مفید و پرفروش بازار می‌باشد.

در ادامه به معرفی کتاب‌های مبحثی ادبیات فارسی می‌پردازیم. مطالعه‌ی مباحث ادبیات به‌صورت بحث‌های جداگانه شدیداً مورد تاکید تیم مشاوره "رایا کنکور" می‌باشد.

ادبیات جامع نشر الگو • آرایه‌های ادبی

آرایه‌های ادبی جز مطالب سخت کنکور می‌باشد و شامل 3 تست در کنکور سراسری است که معمولاً بسیاری از داوطلبان با این مبحث مشکل دارند. به‌همین‌دلیل گروه مشاوره رایا به‌طور مفصّل به توضیح منابع مناسب برای بهبود روند تست‌زنی و یادگیری آرایه‌های ادبی پرداخته است.

1- کتاب آرایه‌های ادبی کاربردی مصوّر (انتشارات تخته سیاه، مؤلف : شاهین شاهین زاد)

این کتاب شامل چهار بخش است :

 1. بخش تمرین تا تسلّط : در اینجا بیت‌هایی ارائه شده که باید با توجّه به قواعد و نکات آرایه مورد نظر را در آن پیدا کرد.
 2. بخش تصاویر، کلیدها و نمونه‌ها : در این بخش ابتدا دانش‌آموز با یک تصویر،  با شعر و کلیّه قواعد پیدا کردن هر آرایه آشنا شده تا به‌راحتی مطالب را به ذهن خود بسپارد. آنگاه با توجّه به نکات ارائه شده، می‌تواند قواعد آرایه را به خوبی تجزیه و تحلیل نماید.
 3. نداردها : این بخش مربوط است به تله‌های تستی و اشتباهاتی که ممکن است در انتخاب آرایه پیش بیاید. با تسلّط بر این بخش می‌توان از تله‌های تستی رهایی یافت.
 4. تست‌ها : آرایه‌های خارج از کتاب از آزمون سراسری 81 به‌بعد، به تست‌های آزمون سراسری راه یافتند. بخش تست‌های این کتاب شامل پاسخنامه تشریحی کامل تست‌های کنکور می‌باشد. در مجموع این کتاب جزء اندک کتاب‌هایی است که تست‌های کنکوری ((آرایه‌های ادبی)) را به‌صورت کامل پوشش می‌دهد.

تخته سیاه , آرایه‌های ادبی کاربردی مصور

2- کتاب آرایه‌های ادبی نشر الگو (مؤلف : علیرضا عبدالمحمدی)

این کتاب شامل چهار بخش متنوع می‌باشد :

 1. بخش اول: تعاریف آرایه‌ها و مثال‌های آن، تست‌های هر آرایه، پاسخ تشریحی.
 2. بخش دوم: تست‌های کلی که برای تسلط و بالا بردن سطح یادگیری آرایه‌های ادبی بسیار مفید است.
 3. بخش سوم: ده آزمون جامع در سطوح متوسط و سخت است که سرعت و دقت دانش‌آموز را افزایش می‌دهد. 
 4. بخش چهارم: آرایه‌های ادبی تمام ابیات کتاب‌های درسی فارسی (دوم، سوم و پیش دانشگاهی).

این کتاب با داشتن بیش از هزار تست آرایه (سراسری، تألیفی، آزمون‌های آزمایشی) منبع مناسبی برای تمرین و تسلّط بر مبحث آرایه‌های ادبی می‌باشد.

آرایه‌های ادبی نشر الگو عبدالمحمدی

3- کتاب آرایه‌های ادبی خیلی سبز ( از سری کتاب‌های هفت‌خان خیلی سبز، مؤلفان : امیر سلیمانی، شیرزادی، افخمی، جعفری، بقائی )

این کتاب شامل دو بخش آموزش و آزمون می‌باشد :

 1. بخش آموزش: در این بخش تمام آرایه‌های ادبی کنکور آموزش داده شده و درسنامه‌ها ساده و کاملاً آموزشی نوشته شده است. در پایان هر درسنامه پرسش‌های چهار گزینه‌ای مربوط به آن آرایه آمده که می‌تواند مرحله یادگیری را کامل‌تر کند.
 2. بخش آزمون : در این بخش چهل آزمون 15 سؤالی طراحی شده و آزمون‌های آن به مرور سخت‌تر می‌شوند. این کتاب را می‌توان از لحاظ محتوا کتابی پرمغز دانست.

آرایه‌های ادبی خیلی سبز

 • قرابت معنایی

به مبحث قرابت معنایی 9 تست اختصاص داده می‌شود. این مبحث بسیار نمره‌آور است. البته برخی دانش‌آموزان در فهم شعر به مشکل برمی‌خورند. منابعی که در ذیل معرفی شده، می‌تواند داوطلبان را در تسلّط بر این مبحث پرسؤال و مهم یاری نمایند.

1- کتاب تناسب مفهومی و قرابت معنایی نشر دریافت (مؤلف : هامون سبطی)

در سال‌های اخیر داوطلبان جای خالی کتابی که به‌صورت اصولی و مفصّل به قرابت معنایی بپردازد را احساس می‌کردند. این کتاب می‌تواند داوطلبان را در این زمینه یاری نماید. این کتاب از دو فصل تشکیل شده است:

 1.  فصل اول : در این فصل روش خواندن درست بیت‌ها و شعرها به تدریج آموزش داده شده و از آنجا که مطمئناً یکی از مشکلات بزرگ دانش‌آموزان در رویارویی با بیت‌های خارج از کتاب است. با مطالعه این فصل از کتاب تا حد زیادی این مشکل برطرف می‌شود.
 2.   فصل دوم : شیوه معنا کردن بیت‎ها و پیدا کردن تناسب مفهومی ( قرابت معنایی ) را بین چند بیت آموزش می‌دهد. این فصل شامل مفهوم‌های رایج در ادبیات عاشقانه، عارفانه و تعلیمی می‌باشد و در پایان هر بخش پرسش‌های چهار گزینه‌ای آمده که باعث یادگیری بهتر مبحث قرابت معنایی می‌شود. به‌طور کلی این کتاب نیاز دانش‌آموزان را در بخش درک مفاهیم شعری و نیز نحوه‌ی درست خواندن اشعار رفع می‌کند ولی در کنار آن به یک منبع تستی کامل نیاز است.


قرابت معنایی هامون سبطی نشر الگو

2- کتاب قرابت معنایی نشر الگو (مؤلف : علیرضا عبدالمحمدی)

این کتاب سه بخش اصلی دارد:

 1. بخش اول : این بخش دارای چندین هزار بیت و عبارت معادل برای ابیات و عبارات کتاب درسی است.
 2. بخش دوم : مجموعه‌ی تست‌های تألیفی، سراسری و بعضی آزمون‌های آزمایشی معتبر که به‌صورت کتاب دوم،سوم و پیش دانشگاهی از هم جدا شده است. این بخش از نظر تعداد تست‌ها منبع مناسبی برای تست‌زنی قرابت معنایی می‌باشد.
 3. بخش سوم : این بخش دارای چندین غزل از حافظ و طرح پرسش‌هایی برای درک بهتر مفاهیم کلی آن است. همچنین این بخش به افزایش فهم ادبی دانش‌آموز کمک می‌کند.


قرابت معنایی نشر الگو علیرضا عبدالمحمدی

3- کتاب قرابت معنایی خیلی سبز (از سری کتاب‌های هفت خان)

این کتاب به‌صورت تست‌های قرابت معنایی درس به درس طراحی شده است. از لحاظ تست منبع مناسبی به حساب می‌آید ولی از نظر درسنامه چندان کمکی به دانش‌آموز نمی‌کند.قرابت معنایی خیلی سبز از سری کتاب های هفت خان

 • تاریخ ادبیات

1- تاریخ ادبیات مصوّر (نشر تخته سیاه، مؤلف : شاهین شاهین زاد، حمید رضا مسیّبی)

کتابی است با تصاویر، نمودارها و کادرهای جذاب که باعث شده تاریخ ادبیات با متن وقت‌گیر و نکات ریز و ملال‌آور به مبحثی شیرین برای دانش‌آموزان تبدیل شود. این کتاب مطالب تاریخ ادبیات را به‌طور کامل پوشش داده است. تصاویر این کتاب حافظه تصویری دانش‌آموز را تقویت و یادسپاری مطالب را راحت‌تر می‌کند.

تاریخ ادبیات مصور تخته سیاه

2- تاریخ ادبیات (نشر الگو، مؤلف : علیرضا عبدالمحمدی)

شامل پنج بخش است :

 1. تاریخ ادبیات درس به درس
 2. تاریخ ادبیات کارتونی
 3. فهرست الفبایی، متشابهات، اولیّن ها و ترین ها و ...
 4. تست درس به درس و کلی ( کامل‌ترین منبع تست تاریخ ادبیات) 
 5. پاسخنامه تشریحی

تاریخ ادبیات نشر الگو

3- تاریخ ادبیات (لقمه مهر و ماه)  

کتابی است کم حجم و جذاب که در پایان هر مطلب آثار شاعر یا نویسنده‌ی مورد نظر را در قالب یک جمله گنجانده است که یادگیری آن‌ها را راحت‌تر می‌کند.

تاریخ ادبیات لقمه مهر و ماه

 • لغت و املاء کنکور

1- واژگان مصوّر، تخته سیاه ( مؤلف : شاهین شاهین زاد )

از جمله ویژگی‌های این کتاب می‌توان به این موارد اشاره نمود : بیش از هزار تصویر برای واژگان این کتاب طراحی شده است. این موضوع به یادسپاری مطالب کمک می‌کند. هم‌چنین به واژگان مترادف و همسان در پایان کتاب پرداخته شده است.

واژگان مصور تخته سیاه شاهین شاهین زاد

2- لغت و املاء، نشر الگو ( مؤلف : علیرضا عبدالمحمدی)

این کتاب شامل ویژگی‌های زیر می‌باشد :

 1. لغت املایی درس به درس.
 2. بیست متن املایی خارج از کتاب.
 3. قسمت متشابهات و دسته‌بندی‌ها به‌صورت کامل. 
 4. تست‌های لغت و املا در سه سطح دشوار، متوسط، ساده. 
 5.  ضمیمه‌ای شامل لغت و املای ادبیات فارسی سال سوم رشته‌ی انسانی جهت استفاده دانش‌آموزان رشته انسانی. 

لغت و املا نشر الگو

3- لغت و معنی خیلی سبز ( سری کتاب‌های هفت‌خان خیلی سبز )

در این کتاب لغت‌ها را در قالب جمله آورده است تا هم یادگیری‌اش راحت‌تر باشد و هم به معنای دقیق کلمه در جمله توجّه شود. همچنین در این کتاب لغت‌های ستاره‌دار به همراه معنی آن‌ها مشخص شده است. در انتهای کتاب تست‌هایی جامع از تمام لغات آورده شده است.

لغت، معنی از سری کتاب های هفت خان خیلی سبز

 


نویسنده : دکتر مهدی برقنی

مشاهده نظرات (0)

نظر خود را درج کنید:

برای ثبت نظر ابتدا خود شوید.
تاکنون نظری ثبت نشده است !

با عضویت در سایت رایا کنکور و دریافت اعتبار اولیه می توانید از مشاوره رایگان تحصیلی برخوردار شوید ! عضویت در رایاکنکور تنها 1 دقیقه زمان می خواهد به آسانی و به راحتی هم اکنون عضو شوید

تبلیغات کلیکی توضیحات مربوط به تبلیغات