سخن مدیریت رایاکنکور با شما : رایاکنکور اولین سیستم پیشرفته در راستای مشاوره تحصیلی و کنکور های سراسری میباشد.
021-66176638 تلفن پشتیبانی 24 ساعته
تحلیل کنکور تجربی سال 97 از دید مشاوران رایاکنکور
12115
تحلیل کنکور تجربی سال 97 از دید مشاوران رایاکنکور

تحلیل درس ادبیات و زبان فارسی :


تحلیل درس ادبیات و زبان فارسی

 

سوالات  ادبیات در کنکور سراسری به 6 قسمت لغت، املاء، تاریخ ادبیات، آرایه‌های ادبی، زبان فارسی و قرابت معنایی دسته‌بندی می شوند، در این بخش به تحلیل جزبه جز سوالات ادبیات در کنکور تجربی 97 می پردازیم:

 • لغت : تعداد سوالات این بخش و سطح دشواری آن‌ها با سال‌های گذشته تفاوت چندانی نداشته و فقط لغات ستاره‌دار انتهای کتاب مطرح شده‌بودند؛ لذا داوطلبان تنها با خواندن لغات انتهای کتاب‌های ادبیات به راحتی می توانستند گزینه درست را انتخاب کنند.
 • املاء : سؤالات املاء متوسط و مقداری نیاز به درک متن داده شده داشت. در یکی دو سال اخیر سوالات املاء در قالب شعر مطرح می‌شد و درک متن مورد نظر، در رسیدن به پاسخ بسیار کمک می‌کرد. در این راستا اولین کاری که باید انجام دهیم خط کشیدن زیر لغاتی است که دارای اهمیت املایی هستند مانند ضمان و زمان.
 • تاریخ ادبیات : تعداد سوالات همانند سال‌های گذشته و سطح سوالات ساده‌تر از سال‌های قبل بود.
 • آرایه‌های ادبی : با وجود آن‌که  آرایه‌های سخت‌ مانند تشبیه، ابهام و جناس در قسمت آرایه های ادبی وجوددارد ولی سؤالات آرایه ساده و بدون ابهام طراحی شده بود. اگر دانش‌آموز حتی به میزان اندکی آرایه‌ها را کار کرده  و درصورت عدم ترس در پاسخگویی به سؤالات، می‌توانست در‌صد این قسمت را نیز از آن خود کند.

در قسمت زبان فارسی به جز یک سؤال که از قسمت ویرایش طراحی شده و به‌دلیل نحوه طرح آن جزء سؤالات جدید کنکور به‌حساب می‌آمد؛ سال‌های قبل مشابه آن را نداشتیم و نیاز به دقت بیشتری داشت. سایر سؤالات بدون ابهام و در سطح متوسطی طرح شده‌بودند.

 • قرابت : تعداد سوالات همانند سال‌های گذشته بود. ابیات هر چند خارج از کتاب بوده ولی با توجه به مفهوم متن کتاب انتخاب شده ‌ و به جزء دو سؤال که ابهام ایجاد می‌کردند و دانش‌آموز واقعاً دچار چالش می‌شد، باقی سؤالات حتی ساده‌تر از سال گذشته بود.

 

جمع بندی :

در کل ادبیات کنکور تجربی 97 ، به جز 3، 4 سؤال نسبت به ادبیات سال قبل آسان‌تر طرح شده‌بود و برای دانش‌آموزان متوسط درصد 50 تا 70 و دانش‌آموزان قوی‌تر درصد 70 به بالا مورد انتظار است که درصد بسیار خوبی محسوب می‌شود.

پیشنهاد : در این درس معمولاً دانش‌آموزان از رجوع به بخش زبان فارسی و آرایه و گاهی املاء اجتناب می‌کنند که همواره به دانش‌آموز گفته می‌شود که هیچ‌گاه این قسمت‌ها را به‌طور کامل رها نکند، زیرا همان‌طور که دیده شد امسال در کنکور تجربی با وجود ظاهر سخت آرایه‌ها، سؤالات بدون ابهامی مطرح شده‌بود که دانش‌آموز می‌توانست با کمی اطلاع از آرایه‌ها با رد گزینه به جواب برسد و همچنین به جز یک سؤال زبان فارسی باقی سؤالات پیچیدگی خاصی نداشت و یک دانش‌آموز متوسط می‌توانست به سؤالات زبان فارسی به راحتی پاسخ دهد.

 

 • تحلیل درس عربی :

تحلیل درس عربی

 

بودجه‌بندی این درس همانند سال‌های گذشته بوده و تغییری در این راستا نداشتیم. سؤالات ترجمه و قواعد آسان‌تر از سال‌های گذشته طرح شده‌ و پیچیدگی خاصی نداشت. فقط بعضی سؤالات قواعد نیاز به دقت بیشتری داشت. سخت‌ترین قسمت سؤالات بخش درک مطلب بود که نیاز به مفهوم کامل متن و دقت بالا داشت ولی در ادامه‌ برخلاف سال‌های گذشته سؤالات شکل و تحلیل صرفی بسیار ساده بودند!

در کل آزمون عربی تجربی امسال، آسان‌تر از سال‌های گذشته بود و برای دانش‌آموزان متوسط درصد 40 تا 60 و دانش‌آموزان قوی‌تر درصد 60 به بالا انتظار می رفت.

 

 • معارف :

درس معارف

 

در مورد معارف می‌توان گفت با وجود آن‌که بعضی سؤالات بسیار ساده و تکراری  طرح شده‌بود ولی وجود چند سؤال چالشی و متنی باعث شد که درجه سختی معارف نسبت به سال قبل تقریباً یکسان باشد و آزمون متوسط رو به سخت طبقه‌بندی شود. تقریباً  سؤالات را آیات تشکیل می‌داد ( 16 تست). در این آزمون، از سال دوم و سوم هر کدام تقریباً 10 تست و پیش‌دانشگاهی 5 تست طرح شده‌بود.

در این آزمون می‌توان گفت که سؤالات حد متوسطی نداشته و سؤالات یا بسیار ساده یا چالشی طرح شده‌بوند که از سؤالات چالشی می‌توان به سؤالات 57 ، 68 ، 71، 74 اشاره کرد.

برای دانش‌آموزان متوسط 50 تا 60 درصد و دانش‌آموزان قوی درصدی بالاتر از  60 انتظار می رفت.

باید توجه داشته باشید هر سال تقریباً اکثر سؤالات را آیات تشکیل می‌دهد. لذا می‌توان با تسلّط بر آیات و روش‌های یادگیری آن‌ها مانند رمزگذاری و ... به درصد بالایی در این درس رسید.

برای آن‌که تمامی روش‌ها و قسمت‌های مهم را متوجه شوید می‌توانید با رایاکنکور تماس بگیرید و از ما راهنمایی بخواهید. ما همواره در کنار شما خواهیم بود.

 

 • زبان انگلیسی :

درس زبان انگلیسی 

 

چینش و تعداد سؤالات هر بخش همانند سال‌های گذشته بود. در بخش گرامر 4 سؤال داشتیم که در حد استاندارد و متوسطی طرح شده‌بود که جز سؤال اول که ممکن بود برای دانش‌آموز مشکل ایجاد کند سایر سؤالات گرامر در حد استاندارد و قابل قبولی بود.

سؤالات لغت نسبت به سال‌های گذشته مقداری طولانی‌تر و حل آن‌ها زمان بیشتری می‌طلبید. از نظر درجه سختی سؤالات لغات متوسط و ساده بوده و  سؤالات طولانی‌تر، ساده‌تر هم بودند و دانش‌آموز صرف‌نظر از زمان به‌راحتی می‌توانست به پاسخ برسد و این نشان می‌دهد که دانش‌آموز نباید از سؤالات طولانی ترس داشته باشد.

در بخش close test، سه سؤال لغت و دو سؤال گرامر وجود داشت که کمی سخت‌تر از بقیه سؤالات گرامر و ترجمه طرح شده‌بود.

در مورد درک مطلب‌ها، امسال مقداری چالشی‌تر طراحی( تقریباً 2 ،3 سؤال) و حجم دو متن تقریباً یکسان و تعداد لغات خارج از کتاب در متن دوم بسیار بیشتر بود!

توجه: تعدادی از لغات خارج از کتاب در کنکورهای سال‌های گذشته مطرح شده‌، که نشان از اهمیّت حل سؤالات کنکورهای گذشته دارد.

 

جمع بندی :

با توجه به این‌که درس زبان انگلیسی آخرین درس عمومی است و به علت زمان‌بر بودن سؤالات این درس در کنکورهای چند سال اخیر و قویتر بودن تعدادی از دانش‌آموزان به‌دلیل شرکت در کلاس‌های خارج از مدرسه، لذا برای دانش‌آموزان ضعیف‌تر بر اهمیّت بیشتر و زمان‌بندی بهتر این درس تأکید می‌شود.

در کل می‌توان گفت، سؤالات عمومی کنکور تجربی امسال تقریباً حد متوسطی نداشته و تعداد بیشتری از سؤالات ساده و تعدادی هم چالشی طرح شده‌بودند. طرح آزمون بدین‌گونه سبب می‌شود دانش‌آموزان متوسط و حتی قوی ضرر بیشتری را متحمل شوند، زیرا با توجه به توان بیشتر دانش‌آموزان قوی‌ در حل تعداد بیشتر سؤالات ممکن است خطاهای آن‌ها در سؤالات چالشی بیشتر شود و درصدی که آن‌ها کسب می‌کنند با درصد دانش‌آموزان متوسط و متوسط  روبه پایین تقریباً یکسان شود. زیرا دانش‌آموزان ضعیف‌تر هم می‌توانند به سؤالات ساده پاسخ دهند و از آنجایی که دانش‌آموز ضعیف‌تر به سؤالات چالشی و سخت معمولاً پاسخ نمی‌دهد درصد کسب شده طیف زیادی از دانش‌آموزان مانند هم می‌شود، این بیشتر به ضرر دانش‌آموز متوسط به بالا است.

 

دروس اختصاصی

 

 • ریاضی :

تحلیل درس ریاضی

 

 در مجموع می‌توان گفت سؤالات در حد قابل قبولی بوده که  احتمالاً با توجه به شروع سؤالات با دو سؤال نسبتاً سخت‌ (نسبت به باقی سؤالات) و احیاناً خطا کردن و دیر رسیدن به جواب منجر به بیان سخت طرح‌شدن درس ریاضی از جانب دانش‌آموزان شده است در صورتی‌که اگر دانش‌آموز دو سؤال اول را رها می‌کرد، بقیه سؤالات پیچیدگی خاصی نداشت و ساده طرح شده‌بود.

سؤالات آمار و هندسه نسبت به سال‌های قبل آسان‌تر، سؤالات احتمال تکراری و انتگرال نیز بسیار آسان بود. سؤالات حد و پیوستگی و مشتق نیاز به دقت داشت ولی آسان بوده و مثلثات امسال نیز از سال‌های گذشته آسان‌تر طرح شده بود.

سؤال 147 ، سؤال جدید و مفهومی بود که با توجه به مفهوم سؤال و رسم تابع درجه سوم جواب به دست می‌آمد. همچنین سؤال 140 که نقطه برخورد تابع گلدانی با تابع قدر مطلق در بازه‌ای اکیداً نزولی مد نظر بود نیاز به دقت بیشتری داشت. در مجموع برای دانش‌آموزان متوسط درصد 30  تا 50 و دانش‌آموزان قویتر درصد 50 به بالا درصد انتظار می رفت.

 

 • زیست شناسی :

تحلیل درس زیست شناسی

 

سؤالات مقداری از سؤالات دو سال گذشته سخت‌تر و طراح بیشتر به متن کتاب درسی اهمیّت داده بود و سؤالات به تحلیل خاصی نیاز نداشتند. حدود 22 % سؤالات از زیست سال دوم، 28 %  از زیست سال سوم، 44 % از زیست پیش‌دانشگاهی  و حدود  3  سؤال کاملاً ترکیبی طرح شده که از نظر درجه سختی حدود  30 % سؤالات بسیار آسان، 40 % متوسط و 30 % سخت طراحی شده بود. نسبت به سال‌های گذشته سؤالات مفهومی کمتر بوده که علت آن طرح بیشتر سؤالات از متن کتاب درسی بود. طراح برخلاف سال‌های گذشته به فصل رفتار‌شناسی اهمیّت زیادی داده‌ و 3 سؤال از این فصل طرح شده بود. برای این آزمون درصد 40 تا 50 متوسط، 50 تا 70 خوب و 70 به بالا عالی محسوب می‌شود.

پیشنهاد : با توجه به این‌که طی 3 سال اخیر هر سال توجه طراح به متن کتاب درسی افزایش یافته،‌ لذا به دانش‌آموزان توصیه می‌شود به خود متن و اشکال کتاب توجه ویژه‌ای داشته باشند و کمتر به نکات خاصی که در بعضی کتب کنکوری وجود دارد و احتمال طرح سوال از آنها بسیار پایین است، بپردازند.

 

 • فیزیک :

 تحلیل درس فیزیک

 

سؤالات همانند سال گذشته متوسط رو به سخت بوده ولی بعضی از سؤالات صرف‌نظر از سختی سؤال نیاز به محاسبات طولانی‌تری داشت که از سؤالات زمان‌بر می‌توان به سؤالات 207، 214، 216، 219، 222، 225 اشاره کرد. باقی سؤالات متوسط ، ساده  و حتی بعضی سؤالات در حد علوم راهنمایی بود. آزمون امسال نیاز به مدیریت زمان درستی داشت، به‌دلیل وجود چند سؤال زمان‌بر و همچنین به این‌ علت که بسیاری از بچه‌ها به درس فیزیک به‌عنوان آخرین درس خود در کنکور می‌پردازند و ممکن است منجر به اختصاص وقت کمتری به این درس شود. در این آزمون برای دانش‌آموزان متوسط درصد 30 تا 50، دانش‌آموزان قوی‌تر درصد 50 به بالا مورد انتظار می رفت و برای درصد 70 به بالا نیاز بود دانش‌آموز زمانی بیشتر از زمان اختصاصی برای این درس درنظر بگیرد.

 

جمع بندی :

وجود چندین سؤال آسان در این درس و سایر دروس نشان می‌دهد که هیچ‌گاه هیچ مبحثی را به‌طور کامل حذف نکنید (فقط برای داوطلبان قوی) و انتظار هرگونه سؤال را داشته باشید و با دید باز و انتظار مثبت سر جلسه حاضر شوید و از هیچ سؤالی هراس نداشته باشید. مخصوصاً سؤالات طولانی‌تر که گاهاً آسان‌تر از بقیه سؤالات هستند. از سؤالات سخت به‌راحتی عبور کنید و به هیچ عنوان در مرحله‌ی اول به آن‌ها نپردازید. مدیریت آزمون بسیار مهم است. در هر لحظه آزمون بدانید که اگر سؤالی سخت است برای همه سخت است و لذا موفقیّت شما بسته به این است که از سؤالات سخت به راحتی گذر کنید تا فرصت جواب دادن به سؤالات آسان‌تر را داشته باشید.

 

 • شیمی :

تحلیل درس شیمی

 

سطح سؤالات شیمی با وجود بعضی سؤالات ساده بالاتر از کنکور تجربی و ریاضی سال‌های گذشته بود و می‌توان گفت امسال سخت‌ترین سؤالات را برای درس شیمی در کنکور تجربی داشتیم. طبق نظر سنجی کانون فرهنگی آموزش 74% از دانش‌آموزان سؤالات شیمی کنکور تجربی 97 را دشوارتر از حد انتظار دانسته‌اند. سؤالات 242، 154، 260، 267، 269 نسبت به بقیه سوالات چالشی و سخت تر بودند.

سطح سؤالات الکتروشیمی امسال برخلاف سال‌های گذشته بسیار سخت‌ بود.

آزمون شیمی امسال دارای تعداد زیادی مسئله وقت‌گیر بود که نیاز به زمان‌بندی دقیق برای عدم اتلاف وقت داشت. برای دانش‌آموزان متوسط 30 تا 45 دزصد و برای دانش‌آموزان قوی‌تر 45 درصد به بالاانتظار می رفت.

 

نتیجه گیری کلی با توجه به بررسی دروس مختلف کنکور تجربی 97 :

 

بررسی کنکور چند سال اخیر نشان می‌دهد، کنکور به سمتی پیش می‌رود که بیشتر تأکید بر کتب درسی است و استفاده از کتبی که تحلیل‌های خیلی خاص و عجیبی از کتاب درسی دارند، فقط اتلاف فرصت گران‌بهایی است که یک کنکوری در اختیار دارد و اتفاقاً این به نفع دانش‌آموزانی است که حتی امکانات مالی کمتری دارند و یا در مناطقی زندگی می‌کنند که دسترسی کمتری به کتب حجیم و فراوان کنکوری که عمدتاً غیر‌ضروری هستند، دارند؛ زیرا آن‌ها با دقت و تحلیل، کتاب را می‌خوانند و نتیجه می‌گیرند. همان‌طور که می‌دانیم بسیاری از نفرات برتر کنکور چند سال اخیر از روستا، و شهر‌های با امکانات کمتری بوده اند.

 از جمله مواردی که نشان می‌دهد که کنکور چند سال اخیر رو به سمت کتاب درسی می‌رود :

 مثلاً در ادبیات می‌بینیم که در قسمت لغات و املاء فقط از لغات ستاره‌دار و به‌ندرت از لغات غیر ستاره‌دار سؤال طرح می‌شود درحالی که کتب حجیم در بازار به لغت غیر ستاره‌دار پرداخته و حجم عظیمی از لغات بی‌فایده وارد ذهن دانش‌آموز می‌کنند و فرصت او از دست می‌رود. همچنین در مورد تاریخ ادبیات که به سمت ساده شدن پیش می‌رود و در سایر مباحث نیز  ابهام سؤالات کمتر شده است. در مورد درس عربی تأکید بیشتری بر مفهوم شده و از قواعد خیلی خاص سؤال طرح نمی‌شود. در مورد معارف متن کتاب بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. در مورد دروسی مثل ریاضیات و فیزیک سؤالات هر مبحث مفهومی‌تر و آسان‌تر شده و از نکات خیلی خاص که بعضاً به آن پرداخته می‌شود، سؤالی طرح نمی‌شود. سؤالات زیست نیز بعد از کنکور 94 هر سال به سمت متن کتاب درس پیش می‌رود و حتی نیاز به تحلیل خیلی خاصی نداشت. لذا موارد بالا بیان می‌کند که دانش‌آموز باید به این مورد پی ‌ببرد که آن‌چه که اهمیّت دارد این است که کتاب درسی باید در اولویت باشد و آن‌چه غیر از کتاب درسی است، باید مشابهت بالایی با کتاب داشته باشد و از حل سؤالات بسیار تخیلی دوری گردد.

مسئله‌ی دیگری که برای هر کنکوری حائز اهمیت است، داشتن نظم ذهنی برای رهایی از استرس دوران کنکور است که بسیار پر اهمیت است و باعث می‌شود دانش‌آموز از آن‌چه می‌خواند رضایت داشته باشد؛ زیرا می‌داند که در هر مرحله به کجا می‌رود و سپردن این موضوع به یک مشاور کارآمد در سالی که سرنوشت کاری دانش‌آموز مشخص می‌شود، بسیار حائز اهمیت است که برای این منظور نیاز به یک برنامه روزانه، هفتگی و ماهانه است که بنابر نیاز و شرایط دانش‌آموز ویرایش گردد.

 

 

مشاهده نظرات (0)

نظر خود را درج کنید:

برای ثبت نظر ابتدا خود شوید.
تاکنون نظری ثبت نشده است !

با عضویت در سایت رایا کنکور و دریافت اعتبار اولیه می توانید از مشاوره رایگان تحصیلی برخوردار شوید ! عضویت در رایاکنکور تنها 1 دقیقه زمان می خواهد به آسانی و به راحتی هم اکنون عضو شوید

تبلیغات کلیکی توضیحات مربوط به تبلیغات

المپیاد

تاریخ ارسال : 1397/04/28

زمان شروع مطالعه برای کنکور

تاریخ ارسال : 1397/04/17

روش تحلیل آزمون و کارنامه

تاریخ ارسال : 1397/04/17

جعبه لایتنر

تاریخ ارسال : 1397/04/17

امتحانات نهایی

تاریخ ارسال : 1397/04/10

استرس در کنکور

تاریخ ارسال : 1397/03/23

7 تا 10 روز مانده به کنکور ...

تاریخ ارسال : 1397/03/30

توضیح و معرفی زیرگروه ها

تاریخ ارسال : 1397/04/24