سخن مدیریت رایاکنکور با شما : رایاکنکور اولین سیستم پیشرفته در راستای مشاوره تحصیلی و کنکور های سراسری میباشد.
021-66176638 تلفن پشتیبانی 24 ساعته
شما در این مکان هستید :
المپیاد
830
المپیاد

المپیاد 


تاریخچه :

در سال 1946 جهت تعیین سطح مهارت کارگران در اسپانیا و ایجاد یک فضای رقابتی برای ارتقاء سطح کارگران ایدۀ این مبارزات علمی بیان شد. البته یکی دیگر از دلایل ایجاد این رقابت‌ها از طریق کشور‌های بلوک شرق اروپا به این خاطر بود که از لحاظ نظامی ضعیف‌تر بوده‌اند و سعی کردند در این رقابت‌های علمی قدرت‌نمایی کنند. با پیگیری‌های فراوان بعد از جنگ جهانی دوم در سال 1950 این رقابت‌ها بین کشور اسپانیا و پرتغال در 12 رشته برگزار شد که مورد استقبال کشور‌های صنعتی جهان قرار گرفت. به‌طوری که در دورۀ سوم المپیاد کشور اسپانیا میزبان 6 کشور صنعتی دنیا بود. هر چند پیدایش این مسابقات به‌عنوان یک نمونه جنگ نرم به‌حساب می‌آمد، ولی امروزه یک فضای رقابتی بسیار جذاب علمی برای تمام استعداد‌ها و نوابغ دنیا محسوب می‌شود.

المپیاد در رشته‌هایی متفاوت برگزار می‌شود که در هر رشته با توجه به ضوابط و قوانین مربوط به آن می‌توان شرکت کرد. رشته‌های المپیادی به شرح زیر است:

ادبی، ریاضی، زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک، کامپیوتر، نجوم، سلول‌های بنیادی و دانش‌آموزان رشته‌های تحصیلی مختلف در دبیرستان به شرح زیر می‌توانند در المپیاد شرکت کنند:

شرکت در آزمون المپیاد برای دانش‌آموزان دبیرستانی مجاز است و بقیه دانش‌آموزان به‌صورت آموزشی می‌توانند در مرحله اول شرکت کنند.

 • دانش‌آموزان رشته ریاضی- فیزیک می‌توانند در المپیاد ادبی، ریاضی، شیمی، فیزیک، کامپیوتر و نجوم شرکت کنند.
 • دانش‌آموزان رشته تجربی می‌توانند در المپیاد ادبی ، شیمی و زیست شرکت کنند.
 • دانش‌آموزان رشته انسانی فقط در المپیاد ادبی می‌توانند شرکت کنند و دانش‌آموزان فنی رشته کامپیوتر، می‌توانند در المپیاد کامپیوتر شرکت کنند.

مزایای المپیادی شدن :

 • تا قبلاز سال تحصیلی 91-90 دارندگان مدال طلا در هر رشته، می‌توانستند بدون شرکت در کنکور سراسری همان رشته را در دانشگاه مورد علاقه خودشان تحصیل کنند. در سال تحصیلی (90-91) محدودیت رشته‌ها برداشته شد و دارندگان طلای المپیاد ادبی در هر رشته ادبیات یا هنر می‌توانند شرکت کنند. بنابر تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی در خرداد 91 دارندگان مدال‌های طلای ریاضی و تجربی و فنی امکان تحصیل در رشته‌های پزشکی را هم دارند.
 • دارندگان مدال نقره و برنز در آزمون کنکور سراسری 10% به تراز آن‌ها افزوده می‌شود.
 • دانش‌آموزان پسر المپیادی به‌جای خدمت سربازی در انجام کارهای تحقیقاتی بکارگیری می‌شوند.
 • دارندگان مدال المپیادی امکان تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاهی را دارند.
 • برای استخدام در مشاغل دولتی المپیادی‌ها می‌توانند از سهمیه نخبگان برای استخدام استفاده کنند.

در ادامه به توضیح چند رشته‌ المپیادی می‌پردازیم.


 • المپیاد ادبی :

از لحاظ سابقه دومین المپیاد بعد از ریاضی می‌باشد. شرکت در المپیاد ادبی برای تمام دانش‌آموزان رشته های نظری امکان دارد.

 

المپیاد ادبی

 

این المپیاد در سه مرحله برگزار می‌شود :

مرحله اول آزمون که بهمن ماه هر سال برگزار می‌شود شامل 100سؤال می‌باشد که تقریباً 70% از سؤالات خارج از مطالب کتاب درسی است و اکثرا در مورد متون کهن است. در این مرحله 1000 نفر پذیرش می‌شوند. در مرحله دوم که اردیبهشت ماه برگزار می‌شود تعداد 40 نفر از داوطلبان پذیرش می‌شوند که این افراد در دورۀ  تابستان همگی موفق به کسب مدال می‌شوند. شرکت در المپیاد ادبی تا دورۀ چهاردهم مخصوص دو رشته علوم انسانی و معارف بوده اما از دورۀ پانزدهم (79-80) شرکت برای تمام رشته‌های نظری آزاد شد. در المپیاد ادبی 6 نفر برتر موفق به کسب مدال طلا می‌شوند که از دوره‌ی 17  این سهمیه از 6 به 12 افزایش یافت.

 • المپیاد ریاضی :

قدیمی‌‌ترین المپیاد علمی جهان، IMO است که اولین بار در رومانی در سال 1959 برگزار شد. به‌جز سال 1980 تا به حال هر ساله برگزار شده است.

 

المپیاد ریاضی

 

این رقابت در سه مرحله برگزار می‌شود :

 1. مرحله اول در بهمن ماه و تعداد 1500 نفر پذیرش می‌شود.
 2. مرحله دوم که در اردیبهشت برگزار می‌شود تعداد 40 نفر پذیرش می‌شوند.
 3. در مرحله آخر همه دانش‌آموزان موفق به کسب مدال می‌شوند. تعداد 6 نفر برتر موفق به کسب مدال طلا شده که به مسابقات جهانی اعزام می‌شوند. در المپیاد جهانی حدود 100 کشور هر ساله شرکت می‌کنند که هر تیم متشکل از 6 نفر می‌باشد. تعداد سؤالات المپیاد جهانی 6 سؤال است که هر  سؤال 7  امتیاز دارد و دو روز پی در پی آزمون برگزار می‌شود که هر روز چهار ساعت و نیم برای حل 3 سؤال وقت دارند. منابع المپیاد ریاضی عبارتند از : هندسه، جبر، نظریه اعداد، ترکیبیات. ضمناً در مسابقات جهانی اگر برای حل مسئله راه حل جدیدی ارائه دهید یک امتیاز جدای از حل سؤال به شما تخصیص داده می‌شود.
 • المپیاد زیست :

المپیاد زیست (IBO guide)، طی 19 دوره در سه مرحله برگزار می‌گردد. در مرحله اول که اواخر بهمن ماه برگزار می‌شود. تعداد 1000 نفر از شرکت‌کنندگان در مرحله اول پذیرش می‌شوند که سؤالات شامل تعدادی سؤال تستی و تعدادی سؤال تشریحی می‌باشد. در مرحله دوم نیز 40 نفر پذیرش شده که در این مرحله 60 % از سؤالات تئوری و 40 % عملی می‌باشد. در مرحله آخر به 8 نفر برتر مدال طلا داده می‌شود، 12-15 نفر از 40 نفر مدال نقره و مابقی مدال برنز دریافت می‌کنند اما اگر سطح نمره دانش‌آموزی پایین باشد هیچ‌گونه مدالی دریافت نمی‌کنند.در المپیاد زیست حدودا 60 کشور شرکت می‌کنند که 50 % سؤالات به‌صورت عملی و 50% به‌صورت تئوری می‌باشند.

 

المپیاد زیست

 

یک سوال که برای المپیادی‌ها پیش می‌آید. بیشتر افراد که قصد شرکت در المپیاد را دارند می‌خواهند بدانند که چه منبعی را بخوانند؟؟؟

 یادتان باشد موفقیّت در المپیاد بستگی به هنر حل مسأله دارد و بهترین منبع کتاب کمپیل می‌باشد. سر فصل‌های که به‌طور معمول برای المپیاد از آن‌ها سؤال طرح می‌شود به این‌صورت می‌باشند : بیوشیمی، مولکولی، سلولی، ژنتیک کلاسیک، تکامل، سینماتیک، ساختار و عملکرد جانوران، اکولوژی، رفتار‌شناسی، بافت‌شناسی، جنین شناسی، جانور شناسی، آمار زیستی.

 • المپیاد شیمی :

 برای اولین بار (ICHO) در سال 1968 در شهر پراگ چکسلوکی برگزار شد. المپیاد شیمی در ایران برای اولین بار در سال 1370 برگزار گردید.

 

المپیاد شیمی

 

بعد از سال 1391 و 92 که تیم ایران به‌عنوان ناظر در المپیاد حضور یافت جواز حضور در این رقابت‌ها را کسب کرد. این رقابت در چند مرحله برگزار می‌شود:

مرحله اول:

 در اواخر بهمن ماه برگزار می‌شود که آزمون آن شامل 40 سؤال چهار گزینه‌ای می‌باشد، 1000 نفر از داوطلبان که نمره بیشتری کسب کنند به مرحله بعد راه می‌یابند.

مرحله دوم:

در اوایل اردیبهشت برگزار می‌شود که آزمون آن شامل 50 سؤال تستی و 7 سؤال تشریحی می‌باشد. در این آزمون تعداد 40 نفر پذیرش می‌شوند که در خرداد ماه با هم به رقابت می‌پردازند.

مرحله سوم:

این آزمون در خرداد ماه برگزار می‌گردد که 80 % سؤالات آن تئوری و 20% عملی می‌باشد. 8 نفر برتر طلا ، 14- 18 نفر نقره و مابقی موفق به کسب مدال برنز می‌شوند و در آخرین مرحله 4 نفر از 8 نفر برتر را برای اعزام به المپیاد جهانی گزینش و اعزام می‌کنند. مدت المپیاد جهانی 10 روز و با شرکت 80 کشور برگزار می‌شود که آزمون به‌صورت 2 سؤال آزمایشگاهی  و 6 سؤال تئوری در دو روز متوالی و هر روز به مدت 4- 5 ساعت برگزار می‌شود که در نهایت 10 % از شرکت کننده‌ها مدال طلا، 20 % نقره و 30% مدال برنز دریافت می‌کنند و مابقی دیپلم افتخار و گواهی شرکت در المپیاد را دریافت می‌کنند. سؤالات المپیاد شیمی معمولاً از مباحث شیمی معدنی، شیمی‌عالی، شیمی فیزیک، شیمی تجزیه، بیوشیمی و طیف بینی طراحی می‌شوند.

 

 

مشاهده نظرات (0)

نظر خود را درج کنید:

برای ثبت نظر ابتدا خود شوید.
تاکنون نظری ثبت نشده است !

با عضویت در سایت رایا کنکور و دریافت اعتبار اولیه می توانید از مشاوره رایگان تحصیلی برخوردار شوید ! عضویت در رایاکنکور تنها 1 دقیقه زمان می خواهد به آسانی و به راحتی هم اکنون عضو شوید

تبلیغات کلیکی توضیحات مربوط به تبلیغات

المپیاد

تاریخ ارسال : 1397/04/28

زمان شروع مطالعه برای کنکور

تاریخ ارسال : 1397/04/17

روش تحلیل آزمون و کارنامه

تاریخ ارسال : 1397/04/17

جعبه لایتنر

تاریخ ارسال : 1397/04/17

امتحانات نهایی

تاریخ ارسال : 1397/04/10

استرس در کنکور

تاریخ ارسال : 1397/03/23

7 تا 10 روز مانده به کنکور ...

تاریخ ارسال : 1397/03/30

توضیح و معرفی زیرگروه ها

تاریخ ارسال : 1397/04/24