سخن مدیریت رایاکنکور با شما : رایاکنکور اولین سیستم پیشرفته در راستای مشاوره تحصیلی و کنکور های سراسری میباشد.
021-66176638 تلفن پشتیبانی 24 ساعته
وسواس و راهکارهای دوری از آن
720
وسواس و راهکارهای دوری از آن

وسواس و راهکارهای دوری از آن 

 


وسواس عبارت است از یک ایده، فکر و تصوّر نادرست و مضر که با نوعی احساس اجبار و ناچاری ذهنی همراه است.

افرادی که دچار این بیماری هستند، اغلب به بیهودگی کار یا افکار خود آگاه هستند؛ امّا نمی‌توانند از قید آن رهایی پیدا کنند. علائم مختلف وسواس به‌صورت‌های مختلفی از جمله اجتناب، تکرار و مداومت، تردید، شک در عبادت، ترس، دقت و نظم افراطی و احساس بن‌بست می‌‎باشد. افرادی که مبتلا به وسواس هستند اعتماد به نفس ندارند و خود را موجودی بی‌ارزش و ناچیز می‌شمارند.

 

وسواس

 

لازم به ذکر است که اختلالات دیگری همچون افسردگی و اضطراب تا حدودی مشکلات مشابهی را ایجاد می‌کنند.

در این مقاله انواع مختلف وسواس به‌طور خلاصه بیان می‌گردد:

وسواس فکری که خود شامل حالت‌های مختلفی از جمله، رفتار حال یا گذشته در رابطه با اعتقادات، اندیشه افراطی‌، وسواس عملی‌، شستشوی مکرر، رفتار منحرفانه، دقت و سؤال، شمردن، راه‌رفتن و وسواس ترس می‌باشد. یکی از مهم‌ترین وسواس که از نوع وسواس ‌فکری می‌باشد، وسواس مطالعاتی است که دانش‌آموزان دچار آن می‌شوند.

 بسیاری از دانش‌آموزان همواره مطالب درسی خود را مطالعه کرده و فکر می‌کنند که یادشان رفته‌است! این‌گونه افراد اعتماد‌به‌نفس خود را از دست داده و تصور می‌کنند که هر چه خوانده‌اند، بی فایده است امّا از کجا متوجه می‌شویم که وسواس مطالعاتی داریم؟

روش مطمئن مطالعه که تمام محققان به آن اشاره می‌کنند، مطالعه روزنامه‌وار دروس، مطالعه عمیق آن و خط کشیدن زیر مطالب مهم و در نهایت خلاصه‌نویسی از مطالبی است که یاد گرفته‌اید! اگر این روند را طی کردید و هنوز حس کردید که اعتماد به نفس ندارید و فکر می‌کنید که درس را یاد نگرفته‌اید، شما دارای وسواس مطالعاتی می‌باشید. برای رفع این مشکل چند راه پیشنهاد می‌گردد که در ذیل به آن اشاره می‌شود:

  • حتماً خلاصه‌نویسی‌تان از چیزی‌هایی ‌باشد که یاد‌گرفته‌اید و به‌صورت داستان‌وار آن‌‌ها را بنویسید. طوری که تماماً از زبان خودتان و به‌صورت داستان باشد تا راحت در ذهن‌تان ذخیره شود و اعتماد به نفس خوبی به شما دهد؛ زیرا گویی یک کتاب به زبان خودتان نوشته‌اید. چیزی که از زبان خودتان نوشته‌اید قطعاً در حافظه‌تان موجود است و نیازی به وسواس به خرج دادن ندارد.

خلاصه نویسی 

  • یکی دیگر از روش‌های خوب برای مقابله با وسواس توضیح‌دادن درسی که خوانده‌اید جلوی دوست و یا فردی از خانواده است! این‌گونه حس اعتماد به نفس در شما تقویت شده و مطمئناً وسواس سراغتان نمی‌آید.

 توضیح درس برای دوستان و بقیه

  • نکته دیگری که باید حتماً بدان عمل کنید تلقین می‌باشد. همواره باید با خود تکرار کنید که من همه چیز را یاد گرفته‌ام و همه‌چیز در ذهن من می‌ماند. نیازی نیست دوباره آن‌ را مطالعه کنم.

تلقین مثبت کردن 

  • سعی‌کنید بلند‌خوانی را ترک کنید و چشمی مطالعه کنید.

 بلند خوانی نکنید و چشمی بخوانید

  • اگر بعد از طی این مراحل هنوز حس‌کردید که وسواس مطالعاتی دارید، قسمت‌هایی که فکر می‌کنید نفهمیده‌اید را در یک کاغذ بنویسید؛ سؤال طرح کنید و به آن پاسخ دهید. دیگر نیاز به مطالعه دوباره آن درس ندارید.

خلاصه نویسی

با انجام مراحل فوق طی چند بار مطمئن باشید که دیگر دچار وسواس مطالعاتی نخواهید‌ شد.

 

 

مثبت اندیشیدن شما را ناخودآگاه از وسواس دور می‌کند؛ زیرا وسواس خود یک تفکّر منفی می‌باشد.

 

مشاهده نظرات (0)

نظر خود را درج کنید:

برای ثبت نظر ابتدا خود شوید.
تاکنون نظری ثبت نشده است !

با عضویت در سایت رایا کنکور و دریافت اعتبار اولیه می توانید از مشاوره رایگان تحصیلی برخوردار شوید ! عضویت در رایاکنکور تنها 1 دقیقه زمان می خواهد به آسانی و به راحتی هم اکنون عضو شوید

تبلیغات کلیکی توضیحات مربوط به تبلیغات