سخن مدیریت رایاکنکور با شما : رایاکنکور اولین سیستم پیشرفته در راستای مشاوره تحصیلی و کنکور های سراسری میباشد.
021-66176638 تلفن پشتیبانی 24 ساعته
شما در این مکان هستید :
قوانین کنکور 98
1189
قوانین کنکور 98

تغییرات در کنکور 98


با توجه به حساسیت کنکور و تعداد داوطلبان شرکت‌کننده در این آزمون، کوچکترین تغییر در قوانین کنکور باعث پرسش‌ها و ابهامات زیادی برای داوطلبان می‌شود. در کنکور 98 با توجه به تغییر نظام آموزشی پرسش‌ها و ابهامات بیشتری وجود دارد. تغییر نظام آموزشی بدون شک محتوای درس‌ها را هم دستخوش تغییر قرار داده است. حال در تغییرات درس‌ها ابتداء تغییر محتوای کتاب‌های نظام قدیم مدنظر است که در این زمینه تغییر آنچنانی مشاهده نمی‌شود. مثلاً داوطلبانی که کتاب دوم دبیرستان را مطالعه کرده‌اند، به راحتی بر کتاب‌های پایه دهم تسلّط دارند. تغییرات در مسائل جزئی می‌باشد و در چهار چوب کلی تغییرات چندانی اعمال نشده است.

در پایه دوازدهم دو کتاب " سبک زندگی و خانواده " که مباحث آن‌ها در مورد خانواده و آموزش‌های پیش از ازدواج می‌باشند، به دروس قبلی اضافه شده‌اند.

 

تغییرات در کتاب دوازدهم

داوطلبان کنکور 97 که موفق به قبولی در رشته مورد نظر خود نشده‌اند، نگران این سؤال هستند که "چه منابع درسی را برای کنکور 98 مطالعه کنند؟ آیا برای کنکور 98 ملزم به تهیّه و مطالعه منابع درسی نظام آموزشی جدید هستند؟ "

در این زمینه رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزش و پرورش اعلام کرد : داوطلبانی که در کنکور 97 موفق به قبولی نشده اند، برای کنکور 98 همان منابع درسی خود را مطالعه کنند. در کنکور 98 از قسمت های مشابه "سؤالات مشترک " و برای هر دو گروه از قسمت های غیر مشابه "سؤالات مجزا" طرح خواهد شد. تا جایی که نظام تطبیق را داریم، باید کنکور مستقل برگزار شود.

تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور 98

سوابق تحصیلی ابتداء در کنکور 93  با ضریب مثبت 25% اعمال گردید و این روال در کنکور 94 نیز ادامه پیدا کرد اما در کنکور 95 سوابق تحصیلی مختص به دوران پیش دانشگاهی بوده و با ضریب مثبت 5% در کنکور اعمال گردید.

رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش اعلام کرد : داوطلبان می‌توانند در آزمون عمومی و اختصاصی کنکور شرکت نکنند و تنها براساس سابقه تحصیلی به دانشگاه راه یابند. روح حاکم بر این قانون "حذف کنکور" است ولی برای برخی از رشته‌های پرطرفدار دانشگاهی از طریق سابقه‌ی تحصیلی نمی‌توان تفکیک ایجاد کرد. لذا برای رتبه‌بندی دانش‌آموزان ممتاز به " آزمون کنکور " نیاز داریم.

رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش ادامه داد : سوابق هر سه سال دوره‌ی متوسطه برای داوطلبان نظام جدید در کنکور 98 اعمال خواهد شد.

امتحانات نهایی نظام آموزشی جدید 

امتحان بخشی از درس‌های پایه دوازدهم، به‌صورت نهایی و سراسری برگزار می‌شود اما هنوز دروس نهایی مشخص نشده است.


اخبار سهمیه‌ها در کنکور 98

معاون دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی : ساماندهی جدید سهمیه‌های 19 گانه کنکور از سال 97 اجرایی می‌شود. با توجه به اینکه بیشتر 50 درصد از ظرفیت دانشگاه‌ها به سهمیه‌های 19 گانه اختصاص داده شده است. این امر موجب کم رنگ شدن مفهوم رقابت در آزمون کنکور می‌شود. در این راستا یک هم‌نگری در خصوص " مصوّبات مجلس شورای اسلامی " و " شورای عالی انقلاب فرهنگی " صورت گرفته است. این رویکردها جمع‌بندی شده و تا آخر سال به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه می شود.

1-افزایش سقف نمره قبولی سهمیه ها به 80 % نمره آخرین داوطلب

در گذشته نمره قبولی پایه برای سهمیه ها کسب 80 % از نمره آخرین داوطلب بوده.  به تدریج این به 70% تقلیل یافته است. لذا در رویکرد جدید این درصد به 80 % نمره آخرین داوطلب افزایش می یابد.

2- ظرفیت های خالی مانده هر سهمیه؛ به سهمیه دیگر تخصیص نیابد:

معاون دبیر خانه شورای عالی انقلاب افزود : سهمیه هایی که خالی مانده و ظرفیت آنها پر نمی شود، به سهمیه های دیگر تخصیص نمی یابد؛ بلکه در قالب یک رقابت آزاد بین تمام سهمیه ها ظرفیت پر می شود.

3-سهمیه ها باید مازاد بر ظرفیت اصلی وزارتخانه علوم و بهداشت باشد.

اگر قرار باشد که سهمیه های بیشتری به گروه های خاص اختصاص یابد، مازاد بر ظرفیت های اصلی وزارتخانه های علوم و بهداشت باشد نه اینکه از ظرفیت های آن کم شود.

4-رقابت در سهمیه های مختلف به نسبت شرکت کنندگان هر سهمیه صورت گیرد یعنی هر سهمیه با خود رقابت کند نه با سهمیه های دیگر

همه موارد بالا در کارگروه های ساماندهی سهمیه های کنکور در حال بررسی است تا طرح ساماندهی مناسب را تا پایان امسال به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه دهیم تا در آزمون سال بعد اجرایی شود.

 

 

مشاهده نظرات (0)

نظر خود را درج کنید:

برای ثبت نظر ابتدا خود شوید.
تاکنون نظری ثبت نشده است !

با عضویت در سایت رایا کنکور و دریافت اعتبار اولیه می توانید از مشاوره رایگان تحصیلی برخوردار شوید ! عضویت در رایاکنکور تنها 1 دقیقه زمان می خواهد به آسانی و به راحتی هم اکنون عضو شوید

تبلیغات کلیکی توضیحات مربوط به تبلیغات

قوانین کنکور 98

تاریخ ارسال : 1397/03/16

بازگشت سهمیه کنکور به عشایر

تاریخ ارسال : 1397/05/20

تمدید مهلت انتخاب رشته

تاریخ ارسال : 1397/05/20

اصلاحیه دفترچه کنکور 97

تاریخ ارسال : 1397/05/16

انصراف از دانشگاه

تاریخ ارسال : 1397/05/16

زمان آغاز و پایان انتخاب رشته

تاریخ ارسال : 1397/05/15

تغییر سهمیه ایثارگران

تاریخ ارسال : 1397/05/15

قوانین رایاکنکور

تاریخ ارسال : 1397/05/13

اخبار کنکور 97 (2)

تاریخ ارسال : 1397/05/13

اخبار کنکور 97 (1)

تاریخ ارسال : 1397/05/13