سخن مدیریت رایاکنکور با شما : رایاکنکور اولین سیستم پیشرفته در راستای مشاوره تحصیلی و کنکور های سراسری میباشد.
021-66176638 تلفن پشتیبانی 24 ساعته
شما در این مکان هستید :
استرس در کنکور
1056
استرس در کنکور

استرس:


از عوامل بسیار تاثیرگذار در عدم موفقیت دانش آموزان " استرس و فشار روحی" ناشی از ترس این موضوع که آیا بعد از این همه زحمت، نتیجه دلخواه را می گیریم ؟ با نزدیک شدن به کنکور، این فشارها موجب ایجاد استرس شده و عدم کنترل آن خسارات جبران‌ناپذیری را به دانش آموز وارد می کند.

عدم آگاهی والدین و سطح توقع بالای آن‌ها از داوطلب که انتظار نتیجه فوق العاده دارند، این شرایط بد روحی را تشدید می‌کند.

بیشتر انرژی‌های مثبت و یا منفی که یک فرد دریافت می کند، از محیط و افراد اطراف خود می باشد، پس نقش والدین در این بحث از همه راهکارها موثرتر ومفید تر است.

استرس در کنکور

چند نکته مهم در مورد کاهش استرس :


 • ذهن خود را متمرکز و با صدای آهنگین جملات مثبت را زمزمه کنید...

"من یک انسان موفق هستم..."

 • فکر گذشته و آینده را از خود دور و به زندگی در زمان حال و لذت بردن از آن عادت کنید.

 

 • برای کاهش استرس، محیط را ترک و به فضای باز بروید. سپس بعد از مدت کوتاهی برگشته و با فکر باز و آسوده خاطر به فعالیت خود ادامه دهید.

 

 • از خودتان سوال بپرسید: آیا مسئله پیش آمده آن‌قدر اهمیت دارد که به خاطر آن دچار پریشانی شوید؟ دلایل خود را نوشته و بار دیگر آن‌ها را بخوانید و در موردشان بیاندیشید!

 

 • محیطی آرام و زیبا برای خود تجسم و خوش‌بینانه فکر کنید.

 

 • رژیم غذایی برای کاهش استرس شامل مصرف شکلات تلخ، ماهی، بادام و مواد حاوی کلسیم می‌باشد.

 

 • گوش دادن به موسیقی‌های آرام باعث کاهش استرس می‌شود.

 

 • ورزش کردن به‌علت ترشح اندروفین ناشی از آن، یکی دیگر از راهکارهای خوب برای کاهش استرس است.

 

 • نوشتن!

" هر روز زمانی را صرف نوشتن مطالبی کنید

 که می‌تواند شما را خوشحال کند "

والدین ... استرس ... دانش‌آموز :


بسیاری از استرس‌های دانش‌آموزان عزیز، به خصوص کنکوری‌ها ناشی از برخی رفتارهایی می‌باشد که گاها از روی بی‌تدبیری از والدین سر می‌زند. چشم و هم‌چشمی در مورد این موضوع که فرزند آن‌ها باید فلان رشته را در فلان شهر بخواند یا توقع بیش از حد آن‌ها از دانش‌آموزان، موجب شده تا والدین گرامی، دانش‌آموز خود را به هدفی غیرمنطقی!!! که برای او تعیین کرده‌‎اند، سوق دهند. والدین در راستای رسیدن به اهداف خود، بدون مشورت با افراد باتجربه و متخصص دانش‌آموز را به کلاس‌های مختلف می‌فرستند. صرف هزینه و اتلاف وقت و عدم کسب نتیجه مطلوب، دانش آموز را تحت فشار گذاشته و این دلایل موجب تشدید استرس او می گردد. والدین باید به فرزندانشان اطمینان‌خاطر بدهند تا دانش‌آموز به خود اعتماد کند. این یک اصل مهم در موفقیت است.

استرس و دلهره دانش‌آموزان در فصل امتحان و کنکور یک امر اجتناب‌ناپذیر است که با تدابیر خاص می‌توان آن را کاهش داد.

 • والدین به‌جای استفاده مداوم از جملاتی همچون " درس نخوندی ... امتحان داری...از دوستات عقب موندی...هیچی بلد نیستی ... اگر درس نخونی نمیذارم با دوستات بری بیرون... اگه کنکور قبول نشی هیچی نمیشی..." که موجب سرخوردگی دانش‌آموز می‌شود، به‌دنبال ریشه‌یابی مشکلات آن‌ها باشند و با جملاتی مانند " چرا درس نمیخونی؟ مشکلت چیه؟ بیا باهم و به‌کمک مشاور ریشه‌یابی کنیم و مشکلت رو حل کنیم... توانایی‌های تو خیلی زیاده و تو میتونی خیلی بهتر از این باشی... وقتی درست تموم شد با دوستات برو بیرون ... کنکور برای تو مثل یک سکوی پرتاب برای رسیدن به موفقیته، اگه ازش استفاده کنی زودتر به موفقیت می‌رسی ... " دانش‌آموزان خود را برای رسیدن به موفقیت هدایت کنید و با افزایش اعتماد به نفس، استرس آن‌ها را کاهش دهید.   

 

 • امتحان را برای دانش‌آموز بزرگ جلوه ندهید و تا می‌توانید او را به یادگیری مطالب تشویق کنید، نه صرفا برای " موفقیت در آزمون‌ها ".

 

 • فرزندان خود را با دیگران مقایسه نکنید چون باعث ایجاد ذهنیت منفی در دانش‌آموز می‌شود.

 

 • در آزمون‌های آزمایشی طوری به فرزند خود محبت کنید که در کمال صمیمیت بتواند نظرات و نگرانی‌های خود را مطرح کند و شما نقاط ضعف او را شناسایی و در مورد رفع این مشکلات فرزند خود را راهنمایی کنید.

 

 • برنامه‌های غذایی را در فصل امتحانات رعایت کنید! مصرف غذاهای کم حجم، پرانرژی و سهل‌الهضم در بازدهی دانش‌آموز سهم بسزایی دارد. رفتن به مجالس مهمانی، گردش یا تفریح نباید به ساعت استراحت دانش‌آموزان لطمه ای بزند و باعث کم خوابی شود. کم خوابی یکی از دلایل ایجاد استرس است.

 

 • از بحث و درگیری ها در محیط خانه پرهیز کنید تا فرزندانتان در محیطی آرام بیشترین بازدهی را در فعالیت های درسی داشته باشند.

 

 • ضمن مشورت دادن به فرزندتان مانند یک مشاور، نه یک تصمیم گیرنده؛ او را به تلاش در مسیر رسیدن به علایق و استعدادهایش ترغیب کنید.

 

 • با تأمین سلامت روحی و روانی فرزند خود شرایط ایده آل را برای یادگیری هر چه بهتر مطالب فراهم کنید.

 

 

مشاهده نظرات (0)

نظر خود را درج کنید:

برای ثبت نظر ابتدا خود شوید.
تاکنون نظری ثبت نشده است !

با عضویت در سایت رایا کنکور و دریافت اعتبار اولیه می توانید از مشاوره رایگان تحصیلی برخوردار شوید ! عضویت در رایاکنکور تنها 1 دقیقه زمان می خواهد به آسانی و به راحتی هم اکنون عضو شوید

تبلیغات کلیکی توضیحات مربوط به تبلیغات

المپیاد

تاریخ ارسال : 1397/04/28

زمان شروع مطالعه برای کنکور

تاریخ ارسال : 1397/04/17

روش تحلیل آزمون و کارنامه

تاریخ ارسال : 1397/04/17

جعبه لایتنر

تاریخ ارسال : 1397/04/17

امتحانات نهایی

تاریخ ارسال : 1397/04/10

استرس در کنکور

تاریخ ارسال : 1397/03/23

7 تا 10 روز مانده به کنکور ...

تاریخ ارسال : 1397/03/30

توضیح و معرفی زیرگروه ها

تاریخ ارسال : 1397/04/24